Novému Boru hrozí rozpočtové provizorium kvůli stížnosti na průběh voleb

Nově zvolení zastupitelé se v Novém Boru na Českolipsku nesejdou tak, aby stihli schválit rozpočet města pro příští rok. Městu skla tak hrozí hospodaření v rozpočtovém provizoriu. Příčinou je stížnost na průběh komunálních voleb, kterou podal ke Krajskému soudu v Liberci neúspěšný kandidát komunálních voleb Pavel Danys.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výškový pohled na centrum Nového Boru

Výškový pohled na centrum Nového Boru | Foto: René Kalista

„Já jsem nepřemýšlel, že bych to podal až po výsledku voleb,“ říká neúspěšný kandidát komunálních voleb v Novém Boru Pavel Danys, který kandidoval za Stranu soukromníků České republiky.

„Zajímal jsem se už o přípravy voleb, různé možnosti prezentace různých stran a hnutí, na což jsem i poukázal. V žádném případě to nedělám z toho důvodu, že bych se cítil nějak jakoby poražen ve volbách a že jsem se nedostal do zastupitelstva,“ tvrdí.

Že by za stížností na průběh voleb byla práce okrskových volebních komisí nebo způsob sčítání hlasů, odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novém Boru hrozí rozpočtové provizorium. Mluví o tom stěžovatel na volby Pavel Danys a dosavadní starosta Jaromír Dvořák

„Já jsem v podání neuvedl, že bych nesouhlasil s tím, jak fungovaly volební komise. Ta předvolební kampaň vychází směrem i k výsledkům voleb. Myslím si, že toto předvolební období mělo i vliv na výsledky voleb,“ dodává Danys.

Podle dosavadního starosty Jaromíra Dvořáka ze SLK sice podání stížnosti na průběh voleb není zásadní, ale chod města to zbrzdí. Nově zvolení zastupitelé se mohli sejít už začátkem listopadu a mohl se naplánovat rozpočet. Zatím se vše odkládá.

„Rozpočet v prosinci schválíme jen velmi těžko," konstatuje Dvořák. Kvůli možnému rozpočtovému provizoriu se nemusí stihnout ani současná rekonstrukce náměstí.

„Jednou z rozpočtových priorit na příští rok je pokračování před lužickými domky. Je sjednáno se síťaři, že tam vymění vedení plynu, vody a elektřiny. Město tam může provádět práce až v okamžiku, kdy má na to peníze. Není-li schválený rozpočet, nemůže se jakákoliv rekonstrukce zahájit a stihnout třeba během jednoho roku,“ vysvětluje Dvořák.

Problém může být i s granty

Problém by tak nebyl pouze s rekonstrukcí náměstí, ale podle vedoucího finančního odboru novoborské radnice Jiřího Anděla i s granty pro některé sportovní nebo kulturní organizace.

„Pokud žadatel počítá s kulturní nebo sportovní aktivitou na květen, červen, ten proces schvalování a přidělování grantů bude pro něj ve chvíli přidělený už bezpředmětný."

V případě, že liberecký krajský soud shledá stížnost neoprávněnou, zastupitelé se musí sejít do patnácti dnů od pravomocného rozhodnutí soudu. V opačném případě by soud mohl například nařídit přepočítání hlasů.

V Libereckém kraji bylo podáno celkem 13 stížností na komunální volby, v Ústeckém kraji je jich dokonce 28.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme