Novému vedení Ústeckého kraje hrozí, že přijde o miliardové eurodotace

Nové vedení Ústeckého kraje, které vzejde z říjnových voleb, čeká těžký úkol. Společně s vedením Karlovarského kraje bude muset nalézt přes dvě miliardy korun. Původně je měl uhradit Brusel. Kvůli pochybným praktikám v Regionálním operačním programu Severozápad ale Evropská unie dotace ze svých fondů zastavila. Podezřelé projekty na Ústecku vyšetřují také detektivové z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední veřejnou akcí ředitele úřadu ROP Severozápad Pavla Karla Markvarta (vlevo) bylo otevření sportoviště v Ústí nad Labem

Poslední veřejnou akcí ředitele úřadu ROP Severozápad Pavla Karla Markvarta (vlevo) bylo otevření sportoviště v Ústí nad Labem | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Sedím teď v Městských sadech na atypické lavičce za skoro 60 tisíc korun, ale i kdyby stála pětistovku, sedělo by se mi úplně stejně. Takových zvláštních laviček je tady šest. I kvůli nim město přišlo o milion z celkem schválené dotace 76 milionů korun. Město totiž podle dotačního úřadu nakoupilo v rozporu se smlouvou i fakturou tyhle lavičky příliš draho a staly se příkladem předraženosti celé zakázky.

„Jestliže za něco dostanu 83 milionů, odvedu tu práci, které jsou tu viditelné asi tak v hodnotě 22 milionů, tak je jasné, že někde zmizelo 60 milionů,“ říká člen místní ODS Radim Holeček, který bydlí hned u parku.

V tomto případě policie žádný trestný čin neodhalila. Stále ale ještě prověřuje možné předražení nákupů přístrojů v Krajské zdravotní nebo rekonstrukce ústeckého muzea.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Gabriely Hauptvogelové o problémech ROP Severozápad na Radiožurnálu

Úspěšná byla policie až v případě Petra Kušnieře, bývalého ředitele dotačního úřadu. V červenci byl zatím nepravomocně odsouzen na sedm a půl roku do vězení za braní úplatků. Vzepřel se mu podnikatel Martin Mikeš – odmítl mu dát desetiprocentní podíl z případně získané dotace. „Když si řeknou o ty peníze, tak prostě řeknu: ‚Já jim to nedám.‘“

V současné době jsou obviněni tři úředníci dotačního úřadu. Jedním z nich je ředitel Pavel Markvart. Je ve vazbě, stejně jako Pavel Kouda z ČSSD, který se vzdal postu náměstka hejtmanky. Toho policie podle serveru Insider obvinila kvůli ovlivňování projektu propagace rekultivovaných území.

S odvoláním na ministerstvo pro místní rozvoj server píše, že část peněz měla jít na kampaň sociálních demokratů. Na propojení politiků a podnikatelů upozornil také šéf krajských lidovců Leo Steiner, který letos krátce na úřadě pracoval.

„Pokud nezafungoval ten systém tak, jak by měl s tím výsledkem, tak se zmanipuloval, a samozřejmě i pokud došlo k nějakému problému, tak se hledala taková řešení, aby výsledek byl takový, jaký oni si představovali,“ řekl.

Dohled nad úředníky mohli mít i ředitelé dotačního úřadu. Petra Kušnieře tam přivedl bývalý hejtman a nyní krajský radní a poslanec za ODS Jiří Šulc. Pavel Markvart je zase členem výkonného výboru ODS a také oblastní rady v Chomutově.

Všechny tyhle aféry vedly Evropskou komisi k tomu, že pozastavila proplácení dotací do Ústeckého a Karlovarského kraje. Výsledky bruselské kontroly ještě ministerstvo financí nezveřejnilo. Podle informací Českého rozhlasu by ale Severozápad měl vracet dvě a půl miliardy, které vláda bude požadovat po krajích.

Předvolební speciál s Martinem Veselovským z Ústí nad Labem vysílá Radiožurnál už dnes po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na našem webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Gabriela Hauptvogelová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme