Novojičínské letní kino chátrá, do areálu se proto letos filmoví nadšenci nedostanou

Žádné vrčení promítaček, světlo z filmového plátna ani šustění papírků v hledišti, během nadcházejících nocí se areál letního kina v Novém Jičíně ponoří do ticha. Je totiž zchátralý a technika příliš zastaralá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letní kino v Karlových Varech | Foto: Andrea Strohmaierová

„Když přijdu do kabiny letního kina, musím protočit stroj, vytáhnu z trezoru film,“ říká promítač novojičínského kina Květen, důchodce Josef Jansa, když se téměř s posvátnou úctou dotýká starých trezorů a mechanické převíječky filmů.

„Já jsem tady chodil jako student, tak k tomu mám takový citový vztah. Tenkrát stálo vstupné asi deset korun,“ připomíná.

Jenže letošní léto dvě velké promítačky nenastartuje, do areálu totiž nesmí ani noha. „Přece jenom se do areálu letního kina dlouho neinvestovalo, takže omítky padají a už to začíná být opravdu dost nebezpečné pro diváky,“ vysvětluje ředitelka kina Květen Kateřina Novotná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jana Jeckelová navštívila zázemí letního kina Květen

Lavičky, promítací stěna i bufet by už nutně potřebovaly zásah řemeslníků. „Konstrukce na plátno je už v dost dezolátním stavu,“ dodává ředitelka.

Problém je podle ní ale zejména v promítací kabině. Stará technika už zkrátka nestačí. „Máme zde staré 35milimetrové promítací stroje. V dnešní době všechny filmy vycházejí na digitálu. Už máme velký problém vybrat jakýkoliv film, aby tady bylo vůbec co hrát. Je to samozřejmě všechno o penězích,“ přibližuje Novotná.

64letý filmový fanoušek Jan letní kino kdysi pravidelně navštěvoval, dnes už mu ale nic neříká. „Zchátralo to asi tím, že lidé o kino po 89. neměli zájem. Předtím to bylo plné. Byly tam polské velkofilmy, to byly úžasné filmy,“ uvažuje.

Novojičínská radnice teď čeká na statický posudek a výsledek veřejné ankety. Pak rozhodne, co bude s kdysi slavným kinem dál. Místní ale možná o letošní letní promítání pod hvězdami přece jen nepřijdou. Radnice totiž zvažuje, že do města pozve některou z kočovných filmových společností.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme