Novoroční amnestie by se mohla v Královéhradeckém kraji týkat až 600 osob

Až 600 osob by se mohla týkat v Královéhradeckém kraji amnestie, kterou na Nový roky vyhlásil prezident Václav Klaus. V kraji jsou celkem tři věznice – v samotném krajském městě, ve Valdicích na Jičínsku a Odolově na Trutnovsku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznici v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov opustí asi 120 vězňů

Věznici v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov opustí asi 120 vězňů | Zdroj: ČTK

O tom, zda se na konkrétního odsouzeného amnestie vztahuje, rozhoduje soudce přímo ve věznici. Například v pouchovské věznici v Hradci Králové vytipované složky jednotlivých vězňů posuzují dva soudci krajského soudu a u neveřejného zasedání je také státní zástupce.

Před propuštěním pak každý vězeň ještě bude procházet takovým administrativním kolečkem, je tam třeba zdravotní prohlídka a samozřejmě musí dostat zpátky svoje osobní věci. To vše celkem trvá zhruba dvě hodiny. Propouštět by se mělo podle proklamace Vězeňské služby 24 hodin denně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O amnestii v Královéhradeckém kraji informoval reportér Jiří Fremuth

Do 14. hodiny ale pouchovskou věznici podle našeho reportéra žádný amnestovaný zatím neopustil.

„Za ty dvě hodiny, co tady s ostatními novináři čekáme, tak z té brány nevyšel vůbec nikdo ven. Viděli jsme ale třeba vězeňskou službu, jak veze složky těch spisů, a viděli jsme také skupinku vězňů s igelitkami, ti na nás mávali a docela radostně pokřikovali. Takže ve zdejší věznici určitě vládne radostné očekávání,“ hlásil z místa náš reportér.

Jedná se o věznici s dohledem, tedy o nejmírnější typ nápravného zařízení. Podle prvních odhadů Vězeňské služby by se ze 160 zdejších vězňů mohlo dostat na svobodu až 120.

Také v Odolově na Trutnovsku je věznice s nejmírnějším režimem, soudcové by měli rozhodovat o osudech zhruba 300 lidí. Naopak nejpřísnější režim panuje ve věznici ve Valdicích u Jičína. Tam bude podle předběžných zpráv soudce posuzovat spisy 15 až 50 vězňů.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme