Novoroční amnestie by se mohla v Královéhradeckém kraji týkat až 600 osob

Až 600 osob by se mohla týkat v Královéhradeckém kraji amnestie, kterou na Nový roky vyhlásil prezident Václav Klaus. V kraji jsou celkem tři věznice – v samotném krajském městě, ve Valdicích na Jičínsku a Odolově na Trutnovsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznici v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov opustí asi 120 vězňů | Foto: ČTK

O tom, zda se na konkrétního odsouzeného amnestie vztahuje, rozhoduje soudce přímo ve věznici. Například v pouchovské věznici v Hradci Králové vytipované složky jednotlivých vězňů posuzují dva soudci krajského soudu a u neveřejného zasedání je také státní zástupce.

Před propuštěním pak každý vězeň ještě bude procházet takovým administrativním kolečkem, je tam třeba zdravotní prohlídka a samozřejmě musí dostat zpátky svoje osobní věci. To vše celkem trvá zhruba dvě hodiny. Propouštět by se mělo podle proklamace Vězeňské služby 24 hodin denně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O amnestii v Královéhradeckém kraji informoval reportér Jiří Fremuth

Do 14. hodiny ale pouchovskou věznici podle našeho reportéra žádný amnestovaný zatím neopustil.

„Za ty dvě hodiny, co tady s ostatními novináři čekáme, tak z té brány nevyšel vůbec nikdo ven. Viděli jsme ale třeba vězeňskou službu, jak veze složky těch spisů, a viděli jsme také skupinku vězňů s igelitkami, ti na nás mávali a docela radostně pokřikovali. Takže ve zdejší věznici určitě vládne radostné očekávání,“ hlásil z místa náš reportér.

Jedná se o věznici s dohledem, tedy o nejmírnější typ nápravného zařízení. Podle prvních odhadů Vězeňské služby by se ze 160 zdejších vězňů mohlo dostat na svobodu až 120.

Také v Odolově na Trutnovsku je věznice s nejmírnějším režimem, soudcové by měli rozhodovat o osudech zhruba 300 lidí. Naopak nejpřísnější režim panuje ve věznici ve Valdicích u Jičína. Tam bude podle předběžných zpráv soudce posuzovat spisy 15 až 50 vězňů.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme