Novoroční jízda džípů Prahou je první letošní akce klubu Old Cars Rangers

Vždy první sobotu v novém roce se na pražskou Kampu sjedou historické vozy značky Jeep. Jejich posádky jsou po vzoru amerických vojáků oblečeni do uniforem, na automobilech nechybí vlajky a z amplionů zní hudba 40. let. Nejinak tomu bylo i letos.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džípy v Praze

Džípy v Praze | Foto: Anna Königsmarková

Startér džípu Willys, legendárního terénního vozidla americké armády z 2. světové války, má charakteristický zvuk. Na Kampu se jich sjelo téměř padesát.

Majiteli legendárních vozidel jsou většinou členové vojenských klubů, které ctí tradici americké armády. Na novoroční setkání dorazili se zbraněmi, státními vlajkami a v uniformách.

„Ta uniforma je ze 101. výsadkové divize Spojených států amerických. Je to replika válečné uniformy a máme zde vozidla ze všech možných ér. Já jsem přijel džípem M38A1 z roku 1952. Je to vůz, který zasáhl do poslední fáze korejské války," popisuje svoje vozidlo Milan Březina z klubu Old Car Rangers.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na novoroční jízdě džípů Prahou natáčela redaktorka Anna Königsmarková

Asi nikoho nepřekvapí, že za volantem sedí především muži. Pro některé je to celoživotní záliba.

„Rád jezdím na tyhle akce, vlastně tím furt žiju. Pořídil jsem si uniformy, zbraně, takový repliky teda samozřejmě, a to mi dodává sílu do života. Je to nádhera,“ říká jeden z účastníků a pokračuje:

„A nejvíc mě baví prostě jízda v otevřeném džípu krajinou. To je tak nádherné. Večer samozřejmě zábavy, tanečky, nějaké to malinký pití, někdy větší. A vůbec: je to nádherné."

Mezi auty se s hrnkem v ruce ale našlo i pár žen.

„Musíme podporovat muže a máme to taky rády. Myslím, že i v té válce byly ženy. Pojdeme tímhle džípem, je to Willys z roku 1943. A o mé uniformě? Přesně to nevím, ale koupili jsme ji na burze v Belgii," dokresluje atmosféru srazu jedna z jeho účastnic.

Z Kampy konvoj vyrazil na spanilou jízdu přes Klárov, Chotkovy sady až nahoru na Pohořelec a Hradčanské náměstí, kde se vozy pochopitelně staly terčem objektivů zahraničních turistů.

Na závěr pak džípy objely i pražské Nové město a svou novoroční jízdu zakončily před Rudolfinem. Podle Milan Březiny ale sezóna teprve začíná.

„Máme mnoho akcí. Například Convoy of Liberty, což je v květnu, kdy jedeme po stopách osvoboditelů ze Spojených států. Potom se účastníme různých ceremoniálních akcí, pokládání věnců a samozřejmě i vlastních akcí, které máme, ježdění v terénu a tak dále. Takže máme těch akcí několik desítek po celý rok," vyjmenovává Březina.

Anna Königsmarková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme