Novoroční Pražánci se dočkali slavnostního přivítání do života

Společně s novým rokem oslaví i své narozeniny. Takový je osud celkem dvaceti Pražánků, kteří na svět přišli s letošním datem 1.1. Primátor Bohuslav Svoboda z ODS je včera tradičně přivítal ve své rezidenci. Jejich maminkám předal pamětní list a finanční odměnu v hodnotě 15 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítání občánků v Opatovicích nad Labem | Foto: Martin Karlík

První letošní pražské miminko – holčička Zoe Leterlier – se narodila 1. ledna, 43 minuty po půlnoci. Rodiče prý datum dopředu neplánovali, 1.1. 2013 jim vyšlo náhodou.

„Mně to takhle vyšlo na prvním ultrazvuku, že to bude 1. ledna. Říkala jsem si, že by to bylo hezké, protože prvního chlapečka mám 1. června na Den dětí. Ale nebylo to plánované,“ říká maminka novoroční holčičky.

Datum se ale rozhodně vyplatilo. Za své prvenství dostali od Prahy finanční odměnu v hodnotě 15 tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na vítání novoročních pražských občánků natáčela redaktorka Magdalena Medková.

„Určitě se nám to hodí. Ještě nevíme, co s tím uděláme. Určitě koupíme něco malé a bráškovi, možná nějakou výbavičku, ale ještě přesně nevíme, co s tím. Možná to dáme na účet,“ rozmýšlí se maminka.

Další dítě už neplánují, prý by se rodičům nevešlo do náruče, a tak to vypadá, že Zoe zůstane nejmladším členem v rodině.

„Tak určitě kdyby přišlo, tak budeme rádi, ale myslím si, že dvě děti jsou dobré. Je to kluk a holka, takže každý máme pro sebe svého parťáka, je to super,“ dodává maminka.

Finanční dar rodině slavnostně předal primátor Bohuslav Svoboda, který se neubránil vzpomínkám na časy, kdy děti vítal z pozice porodníka.

„Je to mimořádný zážitek. Já jak je vidím, tak si samozřejmě představuju – tohle je malé, to má 2,40 kila, to bylo nedonošené. Tohle je čtyřkilové. Mám k tomu to promítání si vlastně takové té porodní historie, protože si jí dovedu představit. Na druhou stranu vnímám to, že jako primátor města zvyšuji potenciál města a v tuto chvíli vítám někoho, kdo bude občan tohoto města a republiky,“ říká primátor.

Malou Zoe, která se stala další obyvatelkou šesté městské části, přivítala také starostka Marie Kousalíková z ODS:

„Jsme rádi, že se nám rozrůstají obyvatelé a že se daří lidem i na Praze 6.“

Vítání občánků je dlouholetá tradice. V Praze se poprvé objevila po první světové válce, s nástupem komunistického režimu byl na rodiče vyvíjen dokonce tlak, aby se slavnostního ceremoniálu účastnili. V 90. letech zájem o tradici upadl. Radnice ji ve svých městských částech začali postupně obnovovat s nástupem nového tisíciletí.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme