Novoroční výstup na Helfštýn se uskuteční už po čtyřiatřicáté

Na hradě Helfštýn na Přerovsku vrcholí přípravy na sobotní tradiční výšlap. Hrad se výjimečně otevře na jediný den a návštěvníci ho budou moci spatřit pod sněhovou přikrývkou. Organizátoři doufají, že si to lidé nenechají ujít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helfštýn pátá hradní brána

Probuzení zazimovaného hradu zahrnuje zametení sněhu z přístupových cest a chodníků, rozmrazení a napuštění toalet, vytopení pokladny a místností, kam turisté zamíří pro speciální razítko a zápis do „vandrovní knížky“. Se sněhem naštěstí trochu pomáhá obleva.

V loňském roce na zimní akci zamířilo kolem dvou tisíc návštěvníků. Správce hradu Jan Lauro věří, že minimálně tolik jich přijde i letos :

„Je to výjimečná příležitost, kdy se brány hradu otevřou v takovém prostředí, v jakém běžný návštěvník nemůže Helfštýn spatřit. Hrad bude pod sněhovou přikrývkou a doufáme, že lidé tuto příležitost využijí.“

Středověký hrad Helfštýn patří k nejnavštěvovanějším památkám v olomouckém kraji, v sezóně přivítá kolem sta tisíc lidí. V zimě ovšem pouze účastníky tradičního novoročního výšlapu.

Jana Zemková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme