Novou hlavu státu volí statisíce Pražanů. I na Hradě a v nemocnicích

Začal druhý den prezidentských voleb. Statisíce Pražanů přišlo k urnám už včera. Někteří lidé volbu pojali symbolicky a volili v těsné blízkosti Hradu. Další pak svůj hlas odevzdali z nemocničního lůžka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na některých místech se před otevřením volebních místností dokonce tvořily fronty. S voličským průkazem v ruce zamířily desítky lidí symbolicky také na Pražský hrad.

„Mám voličský průkaz a chci volit speciálně tady. Je mi to takové příjemné, symbolické.“ „Mám průkaz, tak mě napadlo, že když už je možnost na Pražském hradě, tak jsem šel sem.“ „Když na Hrad, tak na Hrad,“ říkají voliči na Pražském hradě.

Z nedalekého Arcibiskupského paláce zamířil na II. nádvoří také pražský arcibiskup Dominik Duka. Doufá, že výsledky voleb náš národ nerozdělí, a že poražení férově uznají vítězství druhého.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhé kolo prezidentské volby v Praze sleduje Anna Königsmarková

„Co bych si přál, aby po těch volbách jsme dokázali přijmout v duchu fair play ‚Král zemřel, ať žije král‘. A bude záležet na tom, jak kdo vybíral a jaké principy zvítězily,“ uvedl Duka.

Lístky od voličů vybrala volební komise i v nemocnici Na Bulovce. Dvě dvojice zdravotních sester obešly plicní oddělení, internu i ortopedii.

„Tam jich bylo asi kolem čtyřiceti, u druhé dvojice to bude asi tak obdobné. Může volit i personál, pokud se nechal napsat do předběžných seznamů,“ říká předsedkyně komise Marie Vémolová.

Ve večerních hodinách hlásily některé městské části téměř čtyřicetiprocentní účast. Většina členů volebních komisí sčítala hlasy během krátké doby už poněkolikáté. Na podzim museli sedět u senátních voleb, nyní volby prezidentské. Že ztrácí svůj volný čas, jim ale nevadí.

„Já to beru jako zábavu, takže mně to vůbec nevadí a myslím, že kolegům taky ne. Nedělá nám to problém.“ „Odpočineme si od rodiny,“ říkají někteří členové volebních komisí.

Novou hlavu státu mohou Pražané volit do dnešní 14. hodiny. Výsledky bychom mohli znát už kolem půl čtvrté.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme