Nový dokument ukazuje, jak si Ostravsko posílá prach s polskými sousedy

O znečištění ovzduší na Ostravsku vznikl další film. Tentokrát jde o krátký, ani ne tříminutový dokument, který se vydává po stopách prachových částic. A to bez ohledu na hranice s Polskem. Zachycuje průběh typické smogové situace loni v lednu, kdy se několik dnů nedalo v regionu pořádně dýchat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog...

Smog... | Foto: F. Tichý

Film jako v detektivním příběhu pátrá, odkud se v Ostravě bere tolik prachu. „Je tam vidět, jak ta Moravská brána dýchá. To znamená, jak to znečištění jde z Polska a do Polska, ale zároveň jak významně větší znečištění jde z Polska k nám než od nás k nim,“ přidává komentář k filmu Jiří Bílek, spoluautor nové studie o ovzduší ve Slezsku. Právě tuto studii teď snímek doplnil.

„Kdybychom dali Ostravu do boxu, jestli si dovedete představit stěny, tak stejně bychom si vyrobili čtyřnásobek té koncentrace. Nicméně vzhledem k hodnotám, které známe z topné sezony, víme, že nám tady vyběhnou koncentrace třeba na osminásobek.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O film, který se vydává po stopách prachových částic na Ostravsku, se zajímala redaktorka Iva Havlíčková

„Pak je otázka, kde je ta druhá půlka, odkud přišla. Takže ono to tak vypadá, že třeba polovina toho, co si vyrobíme sami, nám ještě v té smogové situaci připutuje z Polska,“ poznamenává Jiří Bílek.

Novou modelaci proudění vzduchu si nechalo udělat právě město Ostrava. S Poláky o problému jedná, zatím ale bez konkrétního řešení.

„My se shodneme, že i pro ně je to situace, kterou budou muset řešit, spíš později než dřív, protože oni mají vyjednané delší lhůty na to, aby dosáhli limitů, které předepisuje Evropská unie.“

„ Ale tam musí být tlak z České republiky, protože zatím Polsko není postaveno do situace, kdy by nějakým zásadním způsobem porušovalo své normy,“ říká primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD.

Smogová sezona je teprve na začátku a záleží hlavně na počasí, jak silně udeří. Odhadovat dopředu se nedá.

„Když se to vezme statisticky, dlouhodobě, tak konec října, začátek listopadu většinou naběhne nějaká ta smogovka – třeba tři dny, týden. Prosinec bývá statisticky kupodivu velmi pěkný. Vždycky. Asi se i oteplí, víte, že o Vánocích se oteplí, čili ten bývá pěkný.“

„A pak je nejhorší leden, únor. Takže pokud přituhne, tak se dá očekávat zase klasicky pro Ostravu nejhorší období celý leden a dejme tomu první půlka února,“ vysvětluje Jiří Bílek.

Pokud bude teplo a lidé budou méně topit, bude samozřejmě daleko lépe.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme