Nový karlovarský hejtman bude muset řešit i osud chátrajících Lázní Kyselka

Bývalé Lázně Kyselka patří mezi nejznámější historické památky Karlovarského kraje. Paradoxně za to nemůže jejich rozkvět, ale jejich současný katastrofální stav. O budoucnosti bývalých lázní se v současné době zajímají nejen památkáři, ale i tisíce lidí z Česka i zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozený Mattoniho pavilon v Kyselce

Poškozený Mattoniho pavilon v Kyselce | Foto: Zdeněk Trnka

„Já teda nejsem památkář, ale zase největší světová památka to asi není, abychom byli spravedliví,“ pronesl prezident Václav Klaus při své loňské návštěvě Kyselky.

Podle Klause by bylo obtížné najít nové využití pro zchátralé objekty a záchrana areálu jako celku je nereálná. Svým výrokem ale část veřejnosti ani památkáře nepotěšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Lázní Kyselka připravil redaktor Zdeněk Trnka

„To je podle našeho názoru skandální tvrzení. My chceme zachránit lázně celé, to je náš projekt a totéž říkají památkáři této republiky,“ oponuje předseda Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj českého kulturního dědictví Pavel Ries. Ze současného stavu viní především stát.

„Lázně od té doby, co byly zprivatizovány, se akorát rozprodaly, částečně se rozkradlo zařízení a vybavení. Vystřídalo se tam asi pět majitelů a každý z těch majitelů nechal natřít altánek vepředu. Kdyby se sloupaly jednotlivé vrstvy, tak víme, kolik tam bylo majitelů,“ říká Josef Janát, který stál v čele radnice v Kyselce osm let.

Jako místní patriot si dobře vzpomíná na špatnou porevoluční privatizaci. Zastavit chátrání Kyselky se podle Josefa Janáta nepovedlo státu, památkářům, obci ani vedení kraje. „Ani já, ani ve spolupráci s památkáři, s hejtmanem a s ombudsmanem, jsme nenašli v zákoně nějakou oporu, abychom to mohli buď vyvlastnit nebo s tím něco udělat,“ tvrdí bývalý starosta.

Zájem o Kyselku se v posledních dvou letech rozhořel díky Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj českého kulturního dědictví a také internetu.

Pravnuk zakladatele Kyselky - Rudolf Mattoni v Kyselce | Foto: Zdeněk Trnka

Hejtman Josef Novotný z ČSSD je rád i za tuto negativní reklamu, protože se aspoň začalo o problému mluvit.

„To je velmi důležité, že obrovské množství lidí nejenom v České republice, ale i ve světě, začalo vnímat Kyselku a že je s tím potřeba něco udělat, protože jinak by se to asi ani pořádně nerozhýbalo,“ míní hejtman.

Kyselku navštívil před několika týdny i pravnuk zakladatele Lázní Kyselka Rudolf Mattoni. V současné době žije v Argentině a jeho rodina historický areál dávno nevlastní. Současný stav Kyselky ho ale nepotěšil.

„Samozřejmě, že mě to citově hluboce zasahuje, co jiného si mohu myslet. Vidíte rodinnou tradici, která se rozpadá. To je pro mne neomluvitelné, co se stalo,“ řekl Mattoni.

Obyvatele Karlovarského kraje trápí přítomnost Rusů i chátrající Lázně Kyselka

Číst článek

O Kyselce a dalších regionálních tématech budou diskutovat hlavní kandidáti na post hejtmana v Karlovarském kraji v předvolebním Speciálu Martina Veselovského. Uslyšíte ho dnes na Radiožurnálu po 17. hodině. Videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Zdeněk Trnka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme