Nový pavilon šelem a plazů v zoo Praha nabízí interaktivní atrakce

Sváteční den a krásné počasí dnes vybízejí k návštěvě pražské zoo. Na vstupném sice návštěvník ode dneška zaplatí o něco více, ale za to uvidí mezi prvními zrekonstruovaný pavilon šelem a plazů. Vděčné pak budou hlavně děti, které si budou moci třeba popovídat s tygrem nebo se vyfotit infračervenou kamerou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Termokamera zobrazí návštěvníky pavilonu tak, jak by je vnímal had. Na snímku ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek | Foto: Zoo Praha, Tomáš Adamec

Fotka z infračervené kamery vyjde rodiče na padesát korun, kterými ZOO umoří náklady na tisk barevné fotografie. Dítě tak získá snímek sebe tak, jak jej vidí například had.

„Had vnímá teplokrevná zvířata jako naprosto zářivé objekty, před kterými se může buď schovat a nebo na ně zaútočit,“ vysvětluje kurátor chovu plazů pražské zoo Petr Velenský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém pavilonu šelen a plazů informuje reportérka ČRo Květa Moravcová

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek ukazuje nezvyklý suvenýr, červenožlutý snímek z termokamery, který si můžou návštěvníci ode dneška vytisknout ve zrekonstruovaném pavilonu kočkovitých šelem a plazů.

„Expozice je zaprvé hodně světlá, za druhé je tam 35 stupňů a v místech nejteplejších může mít kámen i 55 stupňů. Tam se skutečně nedá udržet ruka,“ popisuje podmínky terária středoasijských plazů kurátor Petr Velenský, se kterými má Zoo Praha velké plány.

Drobní plazi jsou však většinou krátkověcí – žijí dva až tři roky, proto se podoba expozice bude v dalších letech odvíjet od chovatelských úspěchů ošetřovatelů.

Zrekonstruovaný Pavilon kočkovitých šelem | Foto: Zoo Praha, Tomáš Adamec

A kdo se chce dovědět třeba o středoasijských plazech víc, může si zalistovat na dotykových obrazovkách, další interaktivní novince pavilonu kočkovitých šelem a plazů.

Bohaté informace o zvířatech v pražské zoo ocenila i učitelka přírodopisu. I když podle ní ocení děti hlavně elektronickou komunikaci s tygrem.

„Když člověk frkne stejným způsobem jako tygr, tak odpoví,“ vysvětluje princip další atrakce Petr Velenský.

Květa Moravcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme