Nový přechod v Brandově zkrátí cestu do Saska

V Brandově na Mostecku vznikne nový hraniční přechod pro osobní automobily. Cesta autem do saského Olbernhau se tak zkrátí v dubnu ze současných deseti na pouhý jeden kilometr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto s cedulemi státní hranice z kraje kolem Přimdy | Foto: Vojtěch Berger

Původně měl hraniční přechod vzniknout jen jako provizorium po dobu oprav mostu na saské straně. Nakonec zůstane otevřen trvale.

Německá strana zaplatí opravu hraničního mostu a česká strana rozšíření asi jednoho kilometru silnice od mostu do Brandova.

"Půl roku by to měla být objížďka. Povolen bude vjezd s omezením pro automobily do tří a půl tuny a autobusy, abychom vyhověli a mohli dostat německé děti směrem do Olbernhau z Deutschendorfu. V budoucnu bychom byli rádi, kdyby to zůstalo v režimu do tři a půl tuny,“ říká nezávislý starosta Brandova Jiří Mooz.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Brandově vznikne nový hraniční přechod, informuje redaktor Českého rozhlasu Jan Beneš

"Budeme si jezdit nakupovat, jezdíme tam už léta. Kupujeme si tam kosmetiku, prášky, drogerii a potraviny, sýry, mléčné výrobky, všechno možné," tvrdí Bohumila Köhlerová. Jazyková bariéra prý není problém. V obchodních centrech v Olbernhau umí česky a v příhraničních českých hospodách německy.

"Já třeba německy rozumím, ale neumím odpovědět. Vždycky se dorozumíme a prodavači umí česky, takže se vás ptají, jestli chcete tašky," upřesňuje Köhlerová.

Zkratku ocení také němečtí sousedé, kteří budou do Brandova a okolí jezdit na české točené pivo. "Dalším přínosem budou restaurace, které budou využívat německých klientů," upřesňuje starosta Brandova. Že by v budoucnu proudily horskou vesničkou desítky aut prý nehrozí. „Bude chvíli trvat, než si lidé na nový přechod zvyknou. Pak se provoz zase vrátí do současného klidu,“ dodává starosta.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme