Nový šéf pražských památkářů se ujímá funkce, má jim zlepšit pověst

Přístup k památkové rezervaci v Praze se změní k lepšímu, doufá radní pro kulturu Václav Novotný. Dnes do kanceláře ředitele odboru památkové péče uvede Jiřího Skalického. Na základě konkurzu vystřídal Jana Kněžínka, proti jehož některým rozhodnutím protestovala odborná veřejnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Tomáš Adamec

„Ať člověk gůgluje jak gůgluje, tak nenachází žádný malér,“ říká na adresu nového ředitele odboru památkové péče radní pro kulturu Václav Novotný. Podle něj musí Jiří Skalický vrátit procesu památkové péče v Praze důvěryhodnost.

„Obecný pocit je, že památková péče je v podstatě výkonem státní správy a politici by do toho neměli vůbec nijak vstupovat. Všeobecně panuje pocit, že do toho naopak vstupovali poměrně intenzivně a že pan bývalý ředitel Kněžínek to toleroval“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nástup nového šéfa pražských památkářů bude sledovat Michaela Vetešková

Novotný chce, aby Jiří Skalický výrazným způsobem obměnil poradní sbor tak, aby v něm neseděli praktikující architekti. „Protože to je evidentní konflikt zájmů a tak tomu dosud bylo.“

Nový šéf památkového odboru by měl stanovit jasná pravidla, co se měnit v památkové rezervaci může a co ne. „Říct pravidla a pak je dodržovat,“ míní Novotný.

Příkladem problematických staveb v památkové rezervaci může být plánovaná demolice domu na Václavském náměstí nebo stavba obchodního centra na Národní třídě. Nový šéf pražských památkářů by měl podle Novotného propříště umět vysvětlit, proč k podobně kontroverzním rozhodnutím přistoupil.

Klub za starou Prahu upozorňuje na klientelismus pražských památkářů

Číst článek

Igor Maňour, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme