Nový skiareál v Koutech nad Desnou mnohonásobně zvedl ceny pozemků v obci

Kdysi poklidná obec Kouty nad Desnou na Šumpersku se mění na zimní středisko s drahými pozemky. Tento týden se tam otvírá obří lyžařský areál a ten láká podnikatele. Za parcely, které se kdysi prodávaly do 20 korun za metr čtverečný, dnes zájemci zaplatí až desetkrát víc. Důvodem je právě nový skiareál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rolbaři ve Skiareálu Lipno mají napilno, na sjezdovky musejí rozhrnout až čtyřmetrové hromady sněhu. | Foto: Ivana Kerlesová

Stavba zimního areálu výrazně zvedla zájem o pozemky a jejich ceny přímo v Koutech, ale i nedaleké Loučné. Za poslední roky se tam prodaly pozemky i nemovitosti v hodnotě více než 20 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový skiareál v Koutech nad Desnou mnohonásobně zvedl ceny pozemků v obci. Více redaktorka Zdeňka Jílková

Pro obce to znamenalo na jedné straně příliv peněz do obecní pokladny, díky nim dosáhly na řadu dotací.

Má to ale i zápornou stránku. Pozemky totiž podle starosty Loučné Pavla Martínka nekupují místní lidé, kteří na ně nemají.

„Před deseti lety jsme prodávali pozemky v cenách deset patnáct korun za metr čtverečný, dneska se cena pohybuje od pěti set do dvou tisíc korun. Pozemky kupují lidé, kteří skutečně mají peníze, a z obce nejsou. Vybudují si zde nějaké zařízení a chtěli by sem jezdit,“ potvrzuje Martínek.

Starosta se proto obává, že by se z Koutů i Loučné mohly časem stát turistické osady bez stálých obyvatel.

Martin Hromádka, Zdeňka Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme