Nový sníh výrazně zlepšil lyžařům podmínky na horách

České hory dostaly v uplynulých dnech příděl nového sněhu. Například v Krkonoších od pátku připadlo místy až 30 centimetrů, v Krušných horách se výška sněhové pokrývky za stálého sněžení pohybuje do 40 centimetrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běžkař ve stopě | Foto: Jan Rosenauer

V Krkonoších se uklidnil silný vítr, který dělal vlekařům velké problémy, ke kterému se přidala i námraza, kvůli které ještě včera některé lanovky nejezdily.

„Vítr se utišil, dneska fouká tak kolem 5 metrů za vteřinu, což je v phodoě. Minulé dva dny nám to dělalo velké problémy, včera k tomu přišel déšť, velká námraza, která nám na celé dopoledne odstavila lanovku. Vleky mohly jezdit, ale s lanovkou jsme měly velké problémy,“ potvrzuje Zdeněk Spilka z areálu na Horních Mísečkách.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuální sněhovou situací

„Teď už je to všechno v normě a v pohodě a všechno jede a je v provozu,“ dodává.

Podmínky na tamních sjezdovkách jsou ideální – na hřebenech byla ráno teplota kolem minus 7 až minus osmi stupni a mlha, ve střediscích oblačno a teploty kolem minus 3 stupňů.

I běžkaři si přijdou v Krkonoších na své. Po celých Krkonoších jsou desítky kilometrů tras. Nad Špindlerovým Mlýnem rolby upravují závodní trasy, na další úseky se vypraví až před svátky. Na hřebenech pro běžkaře podmínky ještě tak ideální nejsou, je tam mlha s viditelností jen kolem padesáti metrů.

„Zima je v plném proudu, protože ty podmínky jsou naprosto ideální. Včera a dneska připadlo dalších 30 centimetrů sněhu. Tím, že přirozený sníh padá, tak běžecké tratě jsou naprosto ideální. Zatím upravujeme jenom závodní, protože turistické tratě směrem na Benecko budeme připravovat až před svátky,“ říká Spilka.

Krkonoše přestály nárazy větru a silné sněžení bez větších problémů - silnice jsou dnes bez komplikací sjízdné, do středisek protažené pluhy. V nejvyšších polohách a i v nižších polohách na velkých prostranstvích se ale podle předpovědi meteorologů mohou tvořit sněhové jazyky.

Krušné hory

Krušnohorské svahy se pomalu začínají plnit lyžaři, nejvíce jich je pod nejvyšším vrchem Krušných hor - Klínovcem. Největší příjezd lyžařů se očekává mezi svátky.

Teploty se v Krušných horách stále častěji stěhují pod nulu. Například na Božím Daru jsou minus 3 stupně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Božího Daru o sněhové pokrývce v Krušných horách informoval reportér Zdeněk Trnka

V centrální části Krušných hor jsou plně otevřeny sjezdové tratě v okolí Klínovce a blízkého německého Fichtelbergu. Na Božím Daru jsou v provozu menší areály, nížeji položená střediska mají stále problém se sněhem. Hlavně proto, že na sjezdovkách není dostatečný podklad. Běžecké tratě jsou upraveny sporadicky.

Silnice jsou upraveny vzorně, jsou protaženy. Na řadě míst pracovala sněžná fréza. Hlavně na hřebenech, pláních a vedlejších cestách ale silnice hodně kloužou a stejně jako v Krkonoších se mohou objevit i sněhové jazyky.

Zdeněk Trnka, Matěj Skalický, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme