Nový sníh znovu zaměstnává silničáře i železničáře

Dopravu na řadě míst v Česku komplikuje čerstvý sníh. V noci ho připadlo od pěti do 15 centimetrů, na horách i víc než 20 centimetrů. Hlavní silniční tahy sice cestáři udržují sjízdné, řidiči by ale měli pamatovat na zimní výbavu a jezdit opatrně. Problémy mají také vlaky na třech železničních tratích v Libereckém a na jedné ve Středočeském kraji. Železničáři ale chtějí na všech místech znovu jezdit ještě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnoho lidí si letos poprvé muselo odházet sníh, aby vyjeli s autem od domu | Foto: Jan Rosenauer

V Krkonoších přes noc připadlo přes 10 centimetrů nového sněhu. Zejména v kopcích mají problémy kamiony. Jak potvrdil trutnovský dispečer Milan Baxa, sypače a pluhy uklízely celou noc: „Přes noc napadlo 5 až 10 centimetrů nového sněhu. V současné době jsou vozovky pluhovány, ošetřovány jsou chemickým posypem. V terénu máme 14 sypačů a 14 radliček.“

Také silnice v Orlických horách jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Radiožurnálu to potvrdil dispečer Rokytnických cestářů Zdeněk Bureš: „Neustále chumelí, napadlo 5 až 10 centimetrů sněhu. Na vozovkách se drží čerstvá vrstva. V terénu jsou všechna vozidla. Celý den se bude pokračovat v údržbě. Sjízdnost je jen se zvýšenou opatrností.“

Několik centimetrů nového sněhu komplikuje dopravu i na Vysočině a také v Moravskoslezském kraji. Olomoučtí cestáři jsou už několik hodin v jednom kole. V regionu stále sněží, všechny silnice jsou sjízdné s nejvyšší opatrností. Na Šumpersku připadlo dalších bezmála 10 centimetrů sněhu.

„Na vozovkách je vrstva nového sněhu do 7 centimetrů, provádí se plužení a posyp. Jelikož je teplota od mínus šesti do mínus deseti stupňů, chemický posyp moc neúčinkuje, takže tam zůstává vrstva uježděného sněhu. Na Jesenicku se tvoří sněhové jazyky,“ upřesnil dispečer tamních silničářů Ludvík Kapusta.

Také v Karlovarském kraji je většina silnic pod sněhem a podle krajských silničářů jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Na horách si musí řidiči dávat pozor na sněhové jazyky. Žádnou cestu ale silničáři zavřít nemuseli.

„Hlavní silnice jsou černé, maximálně s nějakým zbytkem rozbředlého sněhu. Výjimkou je silnice na Božím Daru, kde jsou vyjeté koleje a jinak je silnice bílá,“ přiblížil stav silnic na Karlovarsku vedoucí krajské zimní údržby Josef Bulka.

Silničáři apelují na návštěvníky Krušných hor, aby svá auta zanechávali pouze na vyhrazených parkovištích. Vzhledem k tomu, že se další silné sněžení už nečeká, mohla by se situace na silnicích v Karlovarském kraji pomalu zlepšovat.

Sněhové jazyky mohou dnes komplikovat řidičům jízdu také v Plzeňském kraji. Řidiči by si na ně měli dát pozor především na Domažlicku, Tachovsku a Stříbrsku. Silnice v kraji jsou sjízdné, řidiči by ale měli být opatrní.

„Na okrese Plzeň sever se na silnicích řidiči mohou setkat s rozbředlým sněhem nebo ujetým sněhem pokrytým posypem. Snažíme se udržet bezpečně sjízdní i silnice nižších tříd, ale samozřejmě s největší opatrností,“ přiblížila Jana Kašparová ze Správy a údržby silnic Kralovice.

Nedostatečné zásoby posypové soli

Podle Kašparové v Plzeňském kraji rychle mizí zásoby posypové soli. Kvůli dosavadnímu průběhu zimy tam silničáři spotřebovali více než polovinu zásob na celé zimní období. Pokud bude počasí podobné jako dosud, tak například Správě a údržbě silnic Kralovice vydrží sůl jen do poloviny ledna. Silničáři proto se solí začali šetřit a řidiči se na to musí připravit.

„Budou muset zvýšit pozornost při jízdě, hlavně na silnicích nižších tříd, kde budeme sypat převážně stoupání zatáčky nebo prudká klesání,“ přiblížila Kašparová.

Důvodem nedostatku soli je podle skutečnost, že celá západní Evropa bere sůl z jednoho obrovského dolu v Německu. „A ten důl už vyčerpal veškeré své zásoby a další sůl velice pomalu drtí a doluje,“ dodala.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme