Nový stacionář pro lidi s různými typy demence otevřeli v Třinci

V Třinci začal fungovat stacionář pro lidi s různými typy demence. Pod dohledem pečovatelek procvičují nemocní paměť i tělo, vzpomínají s vrstevníky na dřívější časy a hrají různé hry. Jejich příbuzní si tak mohou na chvíli odpočinout od náročné celodenní péče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nové podněty pro nemocné na jedné straně a velká úleva pro příbuzné na straně druhé, to jsou hlavní cíle, vysvětluje vedoucí Zdeňka Mitrengová. Oba už se stacionář snaží plnit.

„Přišla si dcera pro svoji maminku. Skoro plakala, když viděla, jak se zapojuje do činnosti. Doma už je prý více pasivní. Dcera byla překvapená z toho, jak maminka reaguje,“ říká Mitrengová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový stacionář pro lidi s různými typy demence otevřeli v Třinci. Na místě natáčela redaktorka Jana Jeckelová.

Stacionář Jantar poskytuje své služby osobám starším 50 let v pracovních dnech od sedmi hodin ráno do peti odpoledne.

Vedle stacionáře se nachází zahrada, která je společná se sousední mateřinkou. Možné tak budou i akce pacientů s tamními dětmi.

Klienti nového zařízení mohou také využít odpočinkovou místnost, kde je k dispozici jedno lůžko. Do budoucna by mělo přibýt i masážní křeslo.

„Dnes jsme cvičili. Dávali jsme ruce za hlavu, do boku a všelijak. Cítím se mezi ostatními dobře. Jsou to takové vzpomínky na to, jací jsme byli a jací jsme teď. Vzpomínáme na dětství, na školu a domov,“ dodává důchodkyně Emílie Škanderová.

Jana Jeckelová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme