NP Šumava plánuje kulatý stůl o kácení na Ptačím potoce

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský se pokouší o smír svoláním jednání všech stran zapojených do kácení na Ptačím potoce u Modravy. Aktivisté však přijdou jen pod podmínkou, že se těžba zastaví. Boj s kůrovcem v této lokalitě budou řešit také senátoři v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský | Zdroj: ČTK

„Přizvali jsme vědeckou obec, Hnutí Duha, státní správu, obec Modrava, dáme na stůl všechny argumenty a uvidíme, k jakému výsledku dospějeme. V rámci kulatého stolu neočekáváme, že bychom zastavili práce proti kůrovci,“ řekl Radiožurnálu náměstek správy národního parku Jiří Mánek.

Z ministerstva životního prostředí se podle něho zúčastní jeden vysoký úředník. Mluvčí blokády Vratislav Vozník zase potvrdil podmínky aktivistů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek správy Národního parku Šumava Jiří Mánek potvrzuje rozsah těžby

„Každopádně naše stanovisko je jasné – pánové Stráský a Mánek se v průběhu posledních měsíců v našich očích značně zdiskreditovali. Dokud nebude ukončena těžba, nepůjdeme k jednacímu stolu.“

Mánek zároveň vyvrací tvrzení, že správa parku kácí 5000 smrků za účelem zisku. Polovinu pokácených stromů prý nechají na sporné lokalitě Ptačí potok ležet v lese a druhou polovinu odvezou na prodej. Veškerá činnost je podle něj na tomto místě ztrátová.

„Dva tisíce z nich byly pokáceny motorovou pilou a odkorněny, většina té hmoty zůstává na místě k zetlení. Co se týče metody loupání nastojato, bylo zde oloupáno 880 stromů,“ dodává.

Při včerejší blokádě zajistila pořádková jednotka 38 aktivistů, z toho dva vyšetřuje kvůli podezření z napadení policisty. Blokáda pokračuje.

Starostové obcí chtějí po Senátu podporu boje proti kůrovci

Debata o dění v Národním parku Šumava se přesouvá na půdu Senátu. Starostové šumavských obcí sem totiž donesli petici, ve které vyzvali i razantnímu zásahu proti kůrovci, a senátoři budou jejich výzvu projednávat.

Debata o situaci na Šumavě a o petici s více než 13 tisíci podpisy nejspíš bude bouřlivá a jednání se v senátu zúčastní i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který kvůli tomu přeruší dovolenou.

Starostové obcí v Národním parku Šumava žádají, aby stát nenechal území parku napospas kůrovci a razantně a účinně zasáhl.

Ľubomír Smatana, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme