Nymburk se stal součástí pražské integrované dopravy. Obec přijde o městské linky

Cesta autobusem nebo vlakem z Nymburska do Prahy či Berouna je jednodušší. Část regionu je nově zapojená do pražské integrované dopravy. Lidé se tak s jednou jízdenkou dostanou do Prahy, kde s ní pak mohou dále jet metrem nebo tramvají. První cestující v Nymburce si nový systém vyzkoušeli už v neděli při víkendovém provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus Karosa | Foto: Petr Hejna, Archiv DPP

Lidé si na změněný systém dopravy teprve zvykají, někteří slyšeli o novinkách poprvé. Jednu společnou jízdenku do pražského metra, vlaku a místních autobusů možná využije čtrnáctiletý Martin Fišera. „Nemusel bych si kupovat žákovský lístek a bylo by to levnější.“

V regionu teď jezdí sedm nových autobusových linek - jsou to třeba spoje z Poděbrad do Peček nebo autobusy z Nymburka do Lysé nad Labem. V pražském systému jsou nově taky některé vlaky, včetně rychlíků mezi Poděbrady a Prahou.

Pražské noční linky změní od konce dubna číslování. Začínat budou devítkou

Číst článek

Dopravní prostředky můžou lidé různě kombinovat. „Když v autobusu řeknete, že chcete jet až do Prahy a tam jít metrem, řidič vám automaticky prodá jízdenku na devět pásem a žádnou jinou jízdenku si už nemusíte kupovat. Ve vlaku, tramvaji nebo metru ukážete jízdenku, kterou jste obdrželi v autobuse,“ říká Luděk Kudláček z organizace Ropid.

Na nově integrovaných vlakových nádražích zatím nejsou instalované označovače jízdenek pro pražskou integrovanou dopravu. Cestující si je můžou koupit a nechat označit v autobusech. Ropid se s Českými drahami snaží domluvit také jiné řešení.

Změny v Nymburku

Změna má dopad i na městskou dopravu v Nymburce. Ta jezdí podle nového systému. Kvůli zapojení Nymburska do pražské integrované dopravy totiž nepojedou už ve městě místní linky. Lidé se teď po Nymburce dostanou autobusy, které jezdí do okolních obcí a městem projíždějí.

„Dochází k zdvojnásobení počtu autobusů. Poslední městská linka na Zálabí jela od autobusového nádraží ve tři hodiny. Dnes (v pondělí) pojede v půl osmé. Doufáme, že to pomůže nárůstu využívání autobusových linek,“ říká starosta Pavel Fojtík ze (Změna pro Nymburk). Na autobusových nádražích v Nymburce a Poděbradech v pondělí poradí cestujícím informátoři.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme