O budoucnosti úložiště radioaktivního odpadu rozhodnou obyvatelé Žďárska v referendu

Do referenda o hlubinném úložišti jaderného odpadu na Žďársku zbývá poslední den. Podle iniciativy Nechceme úložiště zvolila Správa úložišť radioaktivních odpadů (SURAO) lokalitu Kraví Hora cíleně. Vzhledem k existujícím uranovým dolům očekávali v těchto místech nejmenší odpor lidí. Aktivisté ze sdružení Chceme úložiště to připouští, ale nevidí na tom nic špatného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úložiště radioaktivních odpadů v jaderné elektrárně Dukovany | Foto: ČEZ

„Možná to také tak je, ale ta lokalita je pravděpodobně vhodná i geologicky. Pokud nebude, tak tam úložiště samozřejmě nebude. A to, že lidi jsou tam na těžbu uranu zvyklí, je pravda, je to velký zaměstnavatel. Díky těžbě uranu se o to lidé zajímali a nejsou tak snadno ovlivnitelní jako v jiných lokalitách u nás v České republice,“ říká mluvčí sdružení Chceme úložiště Jiří Pavlíček.

Kvůli sporům o jaderné úložiště už padají na Žďársku také první trestní oznámení. Krátce po sobě vznikly v oblasti Kraví Hora hned dvě iniciativy, které spolu vzájemně soupeří, a to právě sdružení Nechceme úložiště a Chceme úložiště.

Problém nastal v okamžiku, kdy občanské sdružení Chceme úložiště vydalo letáky, ve kterých tvrdí, že sdružení Nechceme úložiště je nastrčené soukromou PR agenturou. Zastáncem tohoto názoru právě Jiří Pavlíček.

„Já myslím, že kdo umí pracovat s internetem nebo Googlem, tak si tyto vztahy krásně najde. Já jsem se tím původně vůbec nechtěl zabývat a také to píšu v letáčku, že pro mě tito lidé nejsou vůbec partnery pro diskuzi,“ prohlásil.

Lokalitu Kraví Hora SURAO přidalo mezi ostatní zvažované lokality až na poslední chvíli, v říjnu 2011.


Zvětšit mapu

Michal Malý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme