O cenu Zlatý Ámos se utká i berounská učitelka Zemanová. S dětmi je potřeba hodně mluvit, říká

O titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele se letos bude ucházet také berounská učitelka Jindra Zemanová. Původně se jí prý sice v celostátním klání moc soutěžit nechtělo, ale nakonec se svými žáky nechala přesvědčit. Co se učitelské práce týká, je podle ní důležité nastavit dětem jasná pravidla a hodně s nimi mluvit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindra Zemanová s žáky | Foto: Slávek Hrzal

Jindra Zemanová, třídní 8.B Jungmannovy základní školy v Berouně, ukazuje ve svém kabinetu slunečník, kterým ji žáci vybavili do soutěže o nejoblíbenějšího učitele.

„Děti mě měly vyzbrojit třemi věcmi, které mi pomohou přežít semifinále. Byl to kufříček první pomoci, kam mi dali buzolu, abych neztratila správný směr, dali mi tam nafukovací rukávky do vody, kdyby byla vlna kritiky příliš silná, tak abych se bezpečně dostala na druhý břeh, a další věci,“ popsala učitelka první část výbavy, která jí pomohla dostat se mezi finalisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Petr Kološ

Druhá věc bylo portfolio, tedy tablo s fotkami žáků.

„A třetí věc byla deštník, anebo to mám použít jako slunečník, podle toho, jaká bude panovat nálada na ministerstvu. Když tam bude podmračeno a nevlídná atmosféra, tak mám rozevřít deštník, a když tam bude příjemná atmosféra a milí lidé, tak mám otevřít slunečník,“ vysvětlila Zemanová.

Osmáci paní učitelky Zemanová nebyli vždycky takhle milí. Jejich třídní vzpomíná, že když je v páté třídě dostala, zlobili. Podle pedagožky, která je na Jungmannově základní škole zároveň i výchovným poradcem, je důležité nastavit jasná pravidla a s dětmi hodně mluvit.

„Myslím, že ty děti nejsou o nic horší, než co bývaly dřív. Prostě je jiná doba a i učitel se té době musí přizpůsobit,“ konstatovala Jindra Zemanová.

Nejvíc podle ní děti ocení osobní nasazení učitele a kontakt. „Hrajeme divadla, jezdíme na akce a oni zažívají jiné situace, než že si prostě sednou k internetu,“ podotkla učitelka.

Morava vs. Beroun

Jindra Zemanová z Berouna se do finále ankety Zlatý Amos probojovala spolu s pěti kantory z Moravy. I kdyby se nakonec Zlatý Amos nestěhoval k Berounce, ale někam na Moravu, už teď jde o nejvyšší ocenění, jakého učitelka češtiny a hudební výchovy dosáhla.

„Protože je to ocenění od dětí. Toho si vážím nejvíce. Protože děti, aniž by jim to někdo říkal, tak se samy rozhodly mě nominovat. Já jsem se nejdřív bránila a přemlouvala jsem je, abychom si udělali jenom školní kolo, ale ony na mě nedaly, a pak už mi nezbývalo nic jiného než do toho jít,“ popsala učitelka.

Finále ankety je naplánováno na 22. března. Na slavnostní okamžik se pojedou podívat i kolegové ze sborovny a samozřejmě i celá 8.B.

„Slíbili podporu i mí bývalí žáci, kteří už jsou na středních školách. Tak jsem sama zvědavá, kolik se těch podporovatelů na finále dostaví,“ uzavřela Jindra Zemanová.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme