O dostavbě dálnice D8 budou jednat ve Velemíně na Litoměřicku

V severočeském Velemíně se dnes bude jednat o dostavbě dálnice D8 přes České středohoří. Starostové obcí dotčených výstavbou k ní pozvali investora i představitele resortu dopravy a Ústeckého kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most na dálnici D8 u obce Vchynice | Foto: Petr Sehnoutka

Největším problémem zůstává nový most do Bílinky, který neodpovídá původní dokumentaci, a tak musí počkat na dodatečné stavební povolení. Bez něj totiž není možné zprovoznit už hotový úsek dálnice D8 Lovosice – Bílinka.

„Čekali jsme, že se zbavíme dopravní zátěže, ale bohužel zácpy pořád přetrvávají, takže je mi při pohledu na ten most smutno,“ řekl starosta obce Velemín Jiří Skalicý.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Raním interview Radiožurnálu hovoří starosta obce Velemín Jiří Skalická o problémech s nedostavěnou dálnicí D8.mp3

Zmínil, že v obcích dělají aspoň dílčí opatření .„Je to úprava průtahu obcí a to významně uklidňuje situaci, co se týče dalších negativních vlivů. Ale jediným řešením selským rozumem je co nejrychleji tu dálnici dostavět, nicméně k tomu musí být stavební povolení,“ shrnul Skalicý.

Na některé části zhruba šestnáctikilometrového úseku stále nejsou stavební povolení a tak například už hotové tunely končí v lese. Stavbaři jsou v obtížné situaci, ekologická sdružení ve stavebních řízeních neustále podávají odvolání. Střety se týkají několika kratších úseků.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne Radiožurnálu hovoří o dostavbě dálnice D8 Miroslav Patrik, předseda Dětí země a krajský radní pro dopravu Jiří Šulc.mp3

„Námitky pocházejí už z 90. let, kdy se neposoudily varianty dálnice včetně trasy s dlouhým tunelem. A také, že se povolila výjimka přec CHKO České středohoří, aniž by se posoudilo, zda by tunel byl nejlepší z hlediska krajinného rázu,“ popisuje výtky předseda sdružení Děti země Miroslav Patrik.

Sdružení už nemá v úmyslu v daných úsecích podávat další námitky. Dle slov Miroslava Patrika budou Děti země čekat na rozhodnutí Krajského úřadu o zbývajících pěti kilometrech.

„Můžeme také čekat na rozsudky soudů o podaných žalobách, zejména proti stavebním povolením. My v podstatě teď už jen čekáme,“ zhodnotil situaci Patrik.

Konkrétní výsledek z jednání očekává krajský radní pro dopravu Jiří Šulc. „Myslím si, že po osmnácti letech průtahů ze strany ekologických aktivistů už nemůžeme nic jiného čekat. Dnes už řešíme detailní záležitosti pro starosty jednotlivých obcí, protože současný stav je neudržitelný,“ odpovídá.

Odhad krajského radního pro dopravu na dostavění D8 je už letošní rok. „Myslím si, že by letos mohla být zprovozněna dílčí část, kterou jsme vymysleli v roce 2008 nebo 2009 a měla být hotová v roce 2010. A průběžná lhůta, když budou stavební povolení, je zhruba 31 měsíců,“ počítá možné zprovoznění dálnice D8 krajský radní pro dopravu Jiří Šulc.


Zvětšit mapu

Miroslav Zimmer, Jakub Viliš, Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme