O dotace na nové kotle je na Ostravsku zájem. V ovzduší díky nim ročně ubude 60 tun prachu

Smogem sužované ovzduší na Ostravsku bude ročně čistší o 60 tun prachu. I tak by se daly popsat nejnovější výsledky takzvaných kotlíkových dotací. Díky nim si přes 600 rodin mohlo doma namontovat nový kotel, na který přispěl Moravskoslezský kraj a stát. Každé ekologické topidlo vypustí ročně do vzduchu přinejmenším o 100 kilogramů prachu méně než kotle původní, staré třeba i 30 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Z nesmělého nápadu se postupně stalo celostátní téma. Kotlíkové dotace se přestěhovaly i do jiných koutů České republiky.

I když se na ně už nestojí dlouhé fronty, pořád je o tyto peníze mezi lidmi na severu Moravy velký zájem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Martin Knitl

„My máme v této chvíli zaevidovaných přes dva tisíce žádostí. Za chvíli touhle podporou za 160 milionů korun jsme schopni realizovat stejně velké ekologické opatření jako průmysl za jednu miliardu,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák z ČSSD.

Šedesát tun prachu, které už namontované kotle na Ostravsku už do vzduchu nevypustí, to je to samé, jako by zmizely komíny velké průmyslové firmy.

Podle Marka Bruštíka z ostravského krajského úřadu by bylo dobré, kdyby přišlo ještě více žádostí z Karvinska. Naopak je spokojený s tím, jak pokračují kontroly nově zapojených kotlů.

„Už v rámci těch žádostí se snažíme eliminovat ty případné problémy, kdy ti žadatelé se snaží třeba fingovat, že montovali starý kotel, a přitom ten kotel tam vůbec neměli. A potom v těch následných kontrolách by k tomu už ani docházet nemělo. Řekněme deset procent namátkově bude zkontrolováno ze všech těch žadatelů,“ uvedl Bruštík.

V pořadí už čtvrté kolo příspěvků kraje a ministerstva životního prostředí je vyčerpané zhruba z poloviny. Tímto kolem však podle hejtmana podpora neskončí.„Moravskoslezský kraj určitě vyhlásí ve spolupráci s ministerstvem výzvu pátou,“ dodal hejtman Novák.

Pokud všechno půjde podle plánu, ubude v ovzduší na Ostravsku tolik prachu, jakoby zmizely hutě z krajského města.

Kotlíkové dotace se navíc už netýkají jen kotlů na tuhá paliva, ale zájem, i když ne zrovna velký, je také o nové kotle plynové.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme