O hradecké vysoké školy je stále zájem, na podání přihlášky už zbývají jen tři dny

Jen do konce února můžou středoškoláci podat přihlášku na většinu vysokých škol. Pouze několik univerzit má uzávěrku až na konci srpna nebo dokonce září. Na studijní oddělení tak teď mnohdy přichází i stovky nových přihlášek každý den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové přednášel studentům o otázkách evropské integrace | Foto: Jiřina Šmídová | Zdroj: Český rozhlas

Na každé vysoké škole funguje systém podávání přihlášek trochu jinak. Na většině z nich se ale dá přihláška podat elektronicky nebo klasickým formulářem. Podáním elektronické přihlášky se ale ušetří za formulář a také za složenku.

Administrativní poplatek za přihlášku se v průměru pohybuje okolo 500 korun. Pokud se přihláška musí posílat poštou, je lepší podat ji doporučeně. Je ale také možnost donést ji do školy osobně, a to na studijní oddělení.

Třeba na Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, která sídlí v Hradci Králové, do dnešního dne zaevidovali už 700 přihlášek, dnes jich navíc přišlo dalších 150. Vzhledem k tomu, že pro fakultu je důležité to, jaké datum dá na přihlášku pošta, studenti mají čas opravdu až do 28. února. A dá se tak předpokládat, že tam budou přihlášky přicházet ještě celý tento týden.

Na této fakultě jsou dva akreditované studijní programy – hlavní program farmacie a program zdravotnická bioanalytika. Bioanalytika je nejdříve jako tříletý obor, kde je zhruba dvojnásobný převis uchazečů. Na tento obor pak navazuje i magisterské studium.

V loňském roce byl na zmiňované farmaceutické fakultě zájem vysoký. Na studium farmacie přišlo celkem 1200 přihlášek, na bioanalytiku 130. V současné době to vypadá, že letošní čísla budou podobná.

Stejně je na tom i co do počtu studentů největší vysoká škola v Hradci Králové, tedy hradecká univerzita, kde počet přihlášek v předchozích letech neklesal. Pro školu je to důležité, protože i nadále si prý chce mezi uchazeči vybírat.

Jen v loňském roce tak na všech fakultách – pedagogické, filozofické, přírodovědecké, informatiky a managmentu a také ústavu sociální práce – přijali do prvních ročníků 3425 studentů.

Univerzita Hradec Králové se hodně orientuje i na dálkové studenty a díky tomu vyrovná populační propad u aktuálních středoškolských ročníků. Cíleně pak také se středoškoláky pracují, třeba prostřednictvím projektu partnerská škola, který sdružuje několik desítek škol. Jim nabízí poutavé přednášky odborníků právě z hradecké univerzity, kteří vyjíždějí přímo do škol a snaží se studenty zaujmout pro daný obor.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme