O liberecké soukromé školky není mezi rodiči zájem

Do některých soukromých mateřských škol v Libereckém kraji se přihlásila jen hrstka dětí. Důvodů je zřejmě několik - drahé školné, vysoká nezaměstnanost a také ztráta zájmu o něco, co bylo před lety úplně nové a výjimečné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis dětí do mateřské školy Jaselská - sídliště v Mnichově Hradišti

Zápis dětí do mateřské školy Jaselská - sídliště v Mnichově Hradišti | Foto: Jana Huzilová

Před pár lety, když se se soukromými mateřinkami doslova roztrhl pytel, měli rodiče o privátní školky velký zájem.

Tehdy šlo o něco nového, školky slibovaly exkluzivní péči o dítě a nadstandardní služby. A také bylo zoufale málo míst ve státních školkách.

Dnes je situace jiná, dětí je míň a míst ve školkách už tolik nechybí. Navíc rodiče mají málo peněz a zjistili, že si nemůžou vysoké školné dovolit.

„Sice je tady v Liberci už celkem dost soukromých školek, ale finančně je to tak nákladné, že plat pokryje tu školku a pak v podstatě nemáte z čeho žít,“ říká paní Magda.

Nedostatek míst ve státních školkách

Jsou rodiče, kteří by sice peníze na soukromou mateřinku měli, ale nechtějí je dávat z principu.

Třeba panu Karlovi a jeho manželce Heleně na radnici doporučili, že když se jejich dcera nedostala do státní mateřské školy, můžou ji dát do soukromé. To ale Karel odmítá, město má podle něj zajistit dostatek míst pro všechny.

„Pak se ještě v novinách dočtu, že míst je dostatek, protože je dost soukromých školek. Ale člověk dá půlku platu, někdy i víc, za to, že dítě chodí do školky,“ stěžuje si paní Helena.

Zájem o školky, kde se platí školné třeba kolem deseti tisíc měsíčně, rapidně klesl. Takové školky mají problém naplnit do nového školního roku třídu.

„Já bych dal za školku tak maximálně pět tisíc měsíčně, víc rozhodně ne,“ rezolutně odmítá vysoké školné pan Petr.

Individuální přístup k dětem

O školky, kde je školné nižší, je zájem pořád. Například v jedné soukromé mateřince v Liberci platí rodiče tři a půl tisíce korun, což není proti dvěma tisícům ve státní školce takový rozdíl.

Zájem je o ni podle ředitelky Renaty Rychvaldové jednak kvůli penězům a také proto, že se tam mohou dětem opravdu věnovat.

„Každopádně je to dáno kapacitou, která je třináct dětí, takže je to především individuální přístup k dětem. Není to klasické hlídání, ale já se učitelkám ve státní školce ani nedivím, protože co dělat s 25 nebo 28 dětmi ve třídě. Těch dětí je málo, takže aktivit je celá řada, protože si to s nimi můžeme dovolit,“ vysvětluje Rychvaldová.

Rodiče mají zájem o školky, které nabízejí něco jiného než státní zařízení. Tedy třídy, kde je málo dětí, nabitý program kroužky a výlety a třeba něco nestandardního.

„Zájem narůstá, nevím, jestli je to tak standardně i v jiných školkách. U nás je to tak, že si to rodiče řeknou mezi sebou a přicházejí k nám z jiných školek s tím, že slyšeli o programu nebo že se někomu líbilo, jak tady zacházíme s dětmi a co všechno s nimi děláme, takže třeba chtějí přejít k nám,“ říká Věra Motyčková, ředitelka soukromé mateřinky, kde mají jako jediní v Liberci učitele muže.

K zápisu letos v Libereckém kraji půjde čtyři a půl tisíce dětí, z nichž většina zamíří do státních školek.

Šárka Škapiková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme