O nádržích s nelegálním lihem v Háji u Duchcova prý místní nevěděli

Policisté našli v Hrobicích na Zlínsku, v Ostravě a také v Háji u Duchcova milion litrů skoro čistého lihu. Firma MORÁVIA-CHEM prý o tajných skladech nic nevěděla. Daňový únik spočítali policisté na zhruba 300 milionů korun. Zhruba třetina nalezeného lihu byla v nádržích pod podlahou haly v průmyslovém areálu v Háji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál v Háji u Duchcova na Teplicku, kde policie našla ukryté obří cisterny s nelegálním lihem | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Hala patří podle katastru nemovitostí zlínské společnosti Energoinvestment podnikatele Radka Březiny. Právě on je údajně jedním ze dvou obviněných v metanolové kauze.

O tajném skladu prý lidé v obci nevěděli. Nezávislý starosta Karel Drašner měl ale se zlínskou firmou špatné zkušenosti.

Podle něj vozily v roce 2004 náklaďáky do hájského areálu nádrže a technologii. Prý tam chtěla firma vyrábět biolíh, nedostala ale povolení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Gabriela Hauptvogelová navštívila Háj u Duchcova, kde byly objeveny nádrže s nelegálním lihem

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta si myslí, že pravděpodobně v té době mohly tajné zásobníky vzniknout.

V Háji bylo opět rušno před třemi lety. Obcí tehdy projížděly míchačky s betonem. „Z této obrovské haly byla vybourána výrobní linka o několika patrech. A celá hala o rozměrech 200 x 70 metrů byla v době, kdy jsme tam byli, ze tří čtvrtin vybetonovaná do vysoce kvalitního betonu,“ vzpomíná Drašner.

Zástupci firmy údajně tvrdili, že jde o udržovací práce. Dnes je ale starosta přesvědčen, že nádrže s lihem byly v hale už tenkrát.

„Teď se při domovní prohlídce zjistilo, že to byla velká vrstva betonu, pak půl metru hlíny a pak zase vrstva betonu a pod tím teprve ty nádrže,“ popisuje.

Jak se téměř stoprocentní líh do nádrží dostával, zatím policisté nevědí.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme