O nové obecní volby měli lidé ve středních Čechách velký zájem

V devíti obcích v zemi si v sobotu lidé vybírali nové zastupitele. Ministerstvo vnitra vyhlásilo nové volby hlavně tam, kde se původní zastupitelstva z nejrůznějších důvodů rozpadla. Ve středních Čechách mohli voliči rozhodovat o novém vedení obcí v Panenských Břežanech, Libenicích u Kolína a také ve Slušticích nedaleko Prahy. O nové obecní volby měli lidé velký zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební komise má v v Libenicích plné ruce práce | Foto: Michal Trnka

V Libenicích u Kolína se lidé kvůli volbě tamních zastupitelů vrátili do volební místnosti po necelých dvou letech. V řádném termínu se totiž v této obci volby nekonaly, protože zájemci o práci v zastupitelstvu tehdy neposlali včas kandidátku.

Vedení obce tak vzešlo z dodatečných voleb. Ani tak ale dlouho nevydrželo. Podle Růženy Versteegové, která až do nového ustavujícího zastupitelstva zůstává starostkou, se kvůli neshodám a vzájemnému obviňování se, to minulé zastupitelstvo rozpadlo:

„Tím hlavním důvodem je odstoupení prvních tří zastupitelů, kteří odstoupili v červnu. Následovně dvou zastupitelů a pak ještě jeden.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O obecních volbách ve středních Čechách natáčel redaktor Michal Trnka

V Libenicích se tentokrát podařilo zájemcům o práci pro obec sestavit tři kandidátky – tedy o jednu více než minule. Volební účast byla nebývale vysoká. Do volební místnosti dorazilo přes 72 procent voličů.

Jedna z členek komise, Marta Hlavatá, to považuje za velký úspěch.

„Při komunálních volbách vždycky bývá vyšší účast než při ostatních volbách, ale tentokrát se účast zda vyšší.“

Volby si nenechal ujít ani volič Jaroslav: „Přišel jsem, aby se v té obci něco změnilo, protože tu byly nějaké čachry s pozemky. Myslím si, že by se tomu mělo zamezit. Noví lidé se snad budou snažit, aby peníze, které půjdou do obce, šly do obce a ne do vlastních kapes.“

Ve středočeských Libenicích nakonec zvítězilo nové uskupení nezávislých kandidátů, které si říká Bubáci z Libenic.

V Libenicích dorazila do sobotních 14 hodin zhruba polovina voličů | Foto: Michal Trnka

V sedmičlenném zastupitelstvu získalo tři křesla. Pokud bude chtít vládnout a mít nadpoloviční většinu, mělo by si mezi dalšími zastupiteli najít minimálně jednoho spojence.

I nové vedení obce bude muset nejspíš spolupracovat s policií. Kriminalisté mají totiž na stole kauzu spojenou s rozhodováním některých někdejších zastupitelů, kteří obci vládli před pěti lety.

Ti měli svým příbuzným údajně umožnit prodej stavebních pozemků za velmi nízkou cenu. Proti žádné konkrétní osobě ale zatím nebylo zahájeno trestní stíhání.

V sobotu se volilo i v dalších dvou středočeských obcích. Největší účast zaznamenala volební komise v Panenských Břežanech nedaleko Prahy.

Své favority z řad nezávislých kandidátů tam přišly podpořit téměř tři čtvrtiny všech zapsaných voličů. Z jedné kandidátky pak mohli nové zastupitele vybírat lidé ve Slušticích u Prahy. Také tam dorazila do volební místnosti nadpoloviční většina v seznamech zapsaných voličů.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme