O nové přírodní koupaliště Pohoda v Sezimově Ústí je nebývalý zájem

Zatímco většina provozovatelů koupališť a venkovních bazénů hodnotí letošní sezonu jako jednu z nejhorších v historii, v Sezimově Ústí slyšíte pravý opak. Zájem o nové přírodní koupaliště Pohoda tam předčil všechna očekávání. Návštěvníci se nenechali odradit ani chladnějším srpnem. Důvodem, proč je návštěvnost tak dobrá, může být i fakt, že v době zkušebního provozu je na koupaliště vstup zdarma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tobogán

Tobogán | Foto: Ladislav Bába

„Překvapil nás zájem veřejnosti, a to napříč generacemi,“ konstatuje starosta za sdružení Zelená pro město Martin Doležal. „I řada i těch nejstarších spoluobčanů našla svou cestu a po dlouhých létech se byli vykoupat.“

Koupaliště za jedenadvacet milionů korun funguje v Sezimově Ústí šest týdnů. Za tu dobu jej navštívilo 5000 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přírodní koupaliště Pohoda s biologicky čištěnou vodou představil Jan Kopřiva

Některé z nich možná překvapilo, že voda tady není průzračně čistá, jak jsou na to zvyklí z většiny aquaparků.

„Vše je na přírodní bázi. Díky tomu, že máme čistě biologickou vodu, je to dobré na koupání pro alergiky, malé děti,“ vysvětluje správce sportovně rekreačního areálu Aleš Přikryl.

Právě fakt, že se k úpravě vody nepoužívá chlór nebo další chemické látky, se zasloužil o popularitu zdejšího areálu.

Biotopní nádrže mají své výhody

Biotopní nádrže jsou v pravém smyslu slova přírodní koupaliště. O čistotu vody se starají mikroorganismy a bakterie, které žijí ve štěrku a na kořenech vodních rostlin. Proces to není nikterak rychlý.

Výhodou ale je, že téměř nic nestojí. Každý koupací biotop má zpravidla dvě části - koupací a tu, v níž se voda čistí.

„Máme vysazené rostliny s meandry. Voda se čistí a přepadem jde do dětského brouzdaliště a dalšího bazénu.“

Důležité je, dobře celý čisticí systém biotopu - ať už se jedná o rostliny či živé organismy - dobře vyladit.

„Jednak jsou tam mechanické filtry, pak tam probíhá biologické čištění prostřednictvím rostlin. Ja tam provzdušňování, usazovací nádrže. A výsledkem by měla být voda, která vyhovuje hygienickým předpisům pro tento typ nádrží,“ říká Doležal.

Důvodů, proč se v Sezimově Ústí rozhodli pro přírodní koupaliště, je víc. Jedním z nich je nižší pořizovací cena, levnější jsou pak i další provozní náklady.

Důležitou roli při rozhodování ale hrála i ekologie.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme