O otevření cesty Luzenským údolím k Modrému sloupu na Šumavě rozhodne Nejvyšší správní soud

Turisté na Šumavě už od pondělka mohou jít opět až na Modrý sloup. Vstup je tam povolen až do poloviny listopadu, kvůli rozhodnutí krajského soudu v Českých Budějovicích je ale k dispozici jen náhradní cesta úbočím Špičníku. Do Luzenského údolí se na základě žaloby ekologů totiž stále nesmí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod Modrý sloup mezi Březníkem a Luzným | Foto: Jana Matznerová

„Divíme se tomu my i turisté z Německa, kteří dneska do střediska přišli a ťukali si na hlavu, proč musí jít po špatné cestě lesem, když je tady autostráda,“ říká Emil Knitlzl z informačního střediska na Březníku.

Obavy ekologů, že by cesta přilákala tisíce turistů, kteří by rušili vzácného tetřeva hlušce, nejsou podle místních vůbec opodstatněné.

„Čtrnáct kilometrů tam i zpátky ujde opravdu jen skalní turista. Úvaha o tom, že je to jedinečný areál výskytu tetřeva hlušce, je ubohá. Ten je tam, kde chodí desetitisíce návštěvníků ročně, ale určitě to není Luzenské údolí,“ tvrdí starosta Modravy Antonín Schubert.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o cestě na Modrý sloup zjišťovala Jitka Englová

Podle ředitele Správy národního parku Šumava Jiřího Mánka byl tetřev v daném místě zaregistrován jen dvakrát nebo třikrát za posledních 7 let.

Proti rozhodnutí krajského soudu podala kasační stížnost správa národního parku, Klub českých turistů, obec Modrava a dokonce i ministerstvo životního prostředí.

Kdy a jestli vůbec se otevře cesta Luzenským údolím teď záleží na rozhodnutí Nejvyššího správní soudu. Tato cesta je nepřístupná už 75 let a o její zprovoznění se usiluje asi dvacet let.

Jitka Englová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme