O prázdninách v Praze přibývá vloupání. Lidé často nemají dobře zabezpečená obydlí

Nárůst počtu vykradených bytů a domů evidují každoročně v letním období pražští policisté. Během prázdnin v Praze oproti zbytku roku přibývají desítky případů vloupání. Lidé, kteří odjíždějí na dovolené nebo na víkend na chalupu, často zapomínají na rizika, která jim hrozí ze strany vynalézavých zlodějů. Ti podle kriminalistů dokáží využít leccos - špatně zabezpečené dveře, ale i neopatrný vzkaz na sociálních sítích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Vloupání do bytů a domů policistům každoročně plní kolonky v tabulkách právě v letních měsících, včetně září. V posledních několika letech se navíc zloději přesunují z okrajových částí Prahy do centra, kde je většinou stará zástavba. Staré domy, kde navíc často bydlí senioři, se podle preventisty Jaroslava Bicana stávají nejsnadnějšími terči.

„Vzhledem k tomu, že zabezpečení nemají skoro žádné. U těch nových zástaveb, tam už se to automaticky montuje, tam už je to v rámci vybavení domu či bytu - ať už jsou to čipové vstupy, kódové vstupy. U starších zástaveb, tam už si to musí majitel či nájemce instalovat sám," říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou, zjišťovala redaktorka Magdaléna Medková

A to také policisté obyvatelům starších domů vřele doporučují. Zlodějům tak zkomplikují práci natolik, že to možná vzdají právě u vašich zabezpečených dveří.

„Alespoň vstupní kukátko, abychom viděli, kdo za dveřmi je. Instalovat si tam bezpečnostní řetízek, případně bezpečnostní trny do podlahy, aby se dveře při kontaktu nedaly otevřít úplně, ale pouze na nezbytně nutnou míru ke komunikaci s člověkem, který za dveřmi je," dodává policista s tím, že i zabezpečené dveře je ale pak nutné dobře uzavřít. A pouze zabouchnout opravdu nestačí.

„Občané si dveře na noc nezamykají, ale pouze zavřou, i když mají z venku takzvanou kouli. Jde o to, že lupič se dostane dovnitř přes dveře a ukradne vše, co mu přijde pod ruku hned u vstupu dveří, což znamená odložené kabelky klíče, bundy a tak dále. Takže je potřeba zamknout i na řetízek," upozorňuje.

Pozor na sociální sítě

Při odchodu z bytu nebo domu je také potřeba zkontrolovat, jestli jsou zavřená všechna okna, střešní okna nebo balkóny. A to i v případě, že bydlíte třeba v sedmém patře. Zloději totiž podle policistů neváhají za lupem vyšplhat třeba po hromosvodu nebo balkónech sousedů.

Navíc, aby zjistili, jestli je byt prázdný nebo málo navštěvovaný, používají i další finty. Do futer dveří umístí párátko nebo špejli, či pod rohožku dají sušenku. Pokud vše najdou i později neporušené a beze změny, jdou najisto. A nezřídka je na vhodnou příležitost upozorní i neopatrní uživatelé sociálních sítí.

„Mládež upozorňuje na svůj stav tím způsobem, že napíšou, že odjíždí třeba na 14 dní na dovolenou. Někdo má toho člověka v přátelích či ten status shlédne a automaticky může páchat nějakou trestnou činnost v rámci toho, že na Facebooku či na jiných sociálních sítích zaslechl či uviděl tento vzkaz," uzavírá policista Jaroslav Bican z preventivního oddělení pražské policie.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme