O regionální ekologickou spalovnu není takový zájem, jaký Karlovarský kraj předpokládal

Bude v karlovarském regionu krajská spalovna, nebo ne? Vypadá to, že start projektu, který před dvěma lety předložilo hejtmanství s cílem dosáhnout levněji ekologických limitů, se na nějakou dobu odloží. Takzvanou Komunální odpadovou společnost zatím netvoří dostatek členů, kteří by odpadky společně shromažďovali. Od začátku projektu do akciovky totiž vstoupilo jen padesát měst a obcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalovna

Spalovna | Foto: Jan Rosenauer

Pro provozuschopnost krajské spalovny je potřeba shromažďovat až třetinu regionálního objemu odpadu. Jak uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný z ČSSD, termín pro zapojení do projektu proto kraj prodlouží do roku 2015:

„Protože pokud se povede díky této odpadové společnosti nashromáždit co největší množství odpadu, tak mohou potom získat pro odvoz odpadu co nejlepší cenu pro své občany ve městě a obci. To znamená, daleko lépe se jedná v tom sdružení, kde mají za sebou určité množství tun odpadu, než když bude každé město a obec jednat sama za sebe. Čili to je smysl tady toho a doufáme, že to ještě spousta zastupitelů pochopí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O myšlence krajské ekologické spalovny mluvila Pavla Soflikaničová

Krajský náměstek pro oblast životního prostředí Václav Jakubík z KSČM upozorňuje, že ekologická likvidace časem stejně čeká všechny obce a města.

„Evropská unie se dohodla, že po roce 2025 se už nebude nic skládkovat. Buď se bude spalovat, recyklovat, nebo kompostovat,“ vysvětluje Jakubík.

Do akciovky vstoupil už v roce 2011, kdy společnost vznikla, třeba Horní Slavkov na Sokolovsku. Starostka Jana Vildumetzová z ODS věří, že centrální linka bude pro lidi výhodná:

„Normy EU se neskutečně zpřísňují a smyslem a posláním této akciové společnosti je právě zajistit pro města nízkou cenu za odpady. V budoucnosti budeme muset všechny limity splnit. A to bude opravdu velký problém,“ očekává starostka.

Vlastní cestou, pokud jde o svoz a likvidaci, jde město Cheb. Ten ročně produkuje okolo 7000 tun smetí. V plánu má vybudovat spalovnu s kapacitou až trojnásobně vyšší. Obsloužila by tak i okolní obce.

„Druhým aspektem je vliv na cenu centrálně dodávaného tepla, kdy by toto zařízení mělo být jedním z páteřních dodavatelů tepla pro objekty, které jsou z centrálního zdroje tepla zásobovány,“ řekl místostarosta Chebu Tomáš Linda z ODS.

Komunální odpadová společnost měla letos vyhlásit výběrové řízení na firmu, která by svoz a spalovnu provozovala. Zatím se ale tendr odkládá a tak akcionáři odpad likvidují za stávajících podmínek.

Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme