O stavbě bazénu v Brušperku nakonec rozhodnou místní v referendu

Čtyřtisícový Brušperk na Frýdecko-Místecku čeká referendum. V polovině března se lidé vyjádří, jestli má radnice začít se stavbou bazénu. Město na investici dostalo evropskou dotaci, další desítky milionů ale musí přidat ze svého rozpočtu. Stavba má proto kritiky, kteří poukazují také na náklady na provoz. Pokud si na sebe sportoviště nevydělá, radnice ho bude muset dotovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Brušperku Ivan Krupník ukazuje místo, kde má stát bazén | Foto: Andrea Čánová | Zdroj: Český rozhlas

Zatímco šestasedmdesátiletá Marta ani netuší, že se má v obci bazén stavět, devětatřicetiletá Eva je jednoznačně pro nové sportovní zařízení. Chce totiž, aby se měly její dvě dcery kde koupat.

Další lidé se chystají rozhodnout až na základě dalších informací. „Z hlediska užitku jsem určitě pro bazén. Ještě se teda podívám na ekonomiku, jak to vypočetli,“ potvrzuje paní Ladislava, která přímo v sále sledovala rozhodování zastupitelů o referendu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Stanislav Janalík sledoval jednání o referendu

Jestli nová plovárna bude, řeknou lidé 16. března. Opoziční zastupitel Lukáš Wežranowski z hnutí Šance pro každého upozorňuje, že mnozí občané netuší, co všechno je vlastně ve hře.

„Lidé se rozhodnou, jestli bazén chtějí, nebo nechtějí. Otázka je, jestli si uvědomují, že v případě, že nebudou peníze na provoz bazénu, se bazén pravděpodobně nezavře. Zvednou se poplatky, které se budou moci zvednout,“ vysvětluje.

Nejvíc se prý obává navýšení poplatku za odvoz odpadů nebo zvýšení domovní daně. Starosta Brušperku Ivan Krupník ale podobné úvahy odmítá.

„Změna novely zákona o rozpočtovém určení daní nám absolutně navíc dává peníze a každý, kdo do Brušperka jezdí, ať se podívá, jestli se Brušperk rozvíjí, anebo jestli tady chcípnul pes,“ konstatuje.


Zvětšit mapu

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme