O úskalích předváděcích akcí mluvila ve Zlíně se seniory spoluautorka dokumentu Šmejdi

O tom, jak se bránit neuváženým nákupům na předváděcích akcích či jaké jsou praktiky podomních prodejců, se včera mohli poučit senioři ve Zlíně. Přednášku tam měla psycholožka Romana Mazalová, spoluautorka dokumentu Šmejdi, který se této problematice věnuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Senioři v publiku měli k předváděcím akcím různý přístup. A lišili se i ve zkušenostech.

„Upozornila jsem je předem – zjistím si, kolik to stojí v obchodě a pak během sedmi dnů mám právo odvolat,“ popisuje jedna z přítomných dam svůj příběh. Prodejce na akci v Praze prý takový přístup akceptoval. „Taky se stalo. Bez problémů mi zrušili smlouvu,“ doplňuje seniorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Roman Verner

To pan Alois z Klimkovic zažil na vlastní kůži nevybíravé praktiky prodejců. „Tam byla nabídka různého zboží, hlavně všelijakých hrnců, dek a já nevím čeho všeho možného. Ale někdy to šlo tak daleko, že to nebylo jenom nabízeno, ale že to bylo nuceno přímo,“ líčí pan Alois.

Prodejci prý lákali potenciální zákazníky na vidinu výhry či výhody.

„No a nakonec se zjistilo, že přišly nějaké výrobky, vy si je musíte koupit, a když ne, tak bude zle a tak dál. Takže vyhrožovali nám, že ať už tam radši nechodíme, že se chceme zadarmo najíst a tak. Někdy to bylo opravdu trapné. Radši už na takové akce nechodíme,“ dodává Alois.

I když přiznává, že někdy nakoupil, kvůli jednání prodejců a také - jak prý později zjistil - předraženému zboží na akce jezdit přestal.

To také seniorům doporučuje spoluautorka dokumentu o nepoctivých prodejcích, psycholožka Romana Mazalová. Podle ní už se povědomí seniorů o tomto nebezpečí zvyšuje.

„Teď se ten trend začíná otáčet a mezi seniory bývá nepopulární na ty akce jezdit a spíš se navzájem hlídají. A je to takové to: Nejezdi tam, neviděl´s to v televizi? Dávej si na to pozor,“ říká Mazalová.

Dlouhá sezení, útoky na city

Technik, které prodejci používají, aby seniory dokázali zmanipulovat k nevýhodné koupi, je podle ní mnoho.

„Nejdůležitější na tom je, že ta předváděcí akce je velmi dlouhá. Trvá dejme tomu šest hodin. A ti senioři už ve svém věku nejsou schopni kognitivně rozlišovat co je pravda a co není pravda,“ podotýká Mazalová.

Největší nebezpečí však vidí v tom, že si senioři v drtivé většině případů nekupují výrobky pro sebe.

„Senioři jsou velmi skromní, jsou schopní se uskromnit a nemají na sebe nějaké vysoké náklady. Kdežto když ten prodejce jim říká – kupte to svým vnoučatům, budou zdravější, budou šťastnější – tak oni to často koupí,“ konstatuje Romana Mazalová.

Ta přítomné seniory upozornila na zpravidla pochybnou kvalitu nejčastěji nabízeného zboží.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme