O víkendu je mimořádně otevřený zámek Červené Poříčí na Plzeňsku

V rámci Dnů evropského dědictví je dnes a zítra mimořádně přístupný i státní zámek Červené Poříčí na jižním Plzeňsku. Památka prochází v posledních letech náročnou obnovou a veřejnosti se proto otevírá jen několikrát za rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Červené Poříčí | Foto: Monika Červená

Zámek Červené Poříčí patří mezi méně známé památky. Byl postaven na počátku 17. století na místě starší tvrze. V 19. století patřil císařské rodině a od vzniku Československa je v majetku státu, který ho převedl na ústřední ředitelství státních lesů. V druhé polovině 20. století tu dokonce sídlila Krajská lesní správa.

Od roku 1997 ho převzal Památkový ústav v Plzni, který začal s obnovou zámku. Dva roky je zámek Červené Poříčí národní kulturní památkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jednu z víkendových prohlídek zámku Červené Poříčí se vypravil i redaktor Radiožurnálu Lukáš Milota.

Zámek zaujme návštěvníka svoji architekturou. Je totiž unikátním příkladem stavby ve stylu saské renesance dochované v Plzeňském kraji. Renesanční podoba zámku s červenou střechou dala také název celé obci - Červené Poříčí.

O víkendu provází zámkem kastelán Marcel Čermák. Vypráví o historii a životě na panském sídle. Návštěvník projde původním renesančním přízemím, ale uvidí i pozdější úpravy. Zejména barokní a také rokokovou výzdobu v horním patře.

Víkendové Dny evropského dědictví otevřou brány památek po celé republice

Číst článek

Díky tomu, že zámek prochází památkovou obnovou, mohou návštěvníci také vidět, jak takový proces obnovy historické památky probíhá. Mohou vidět restaurátorské práce a především zachovalou památku, která byť sloužila jiným účelům, nebyla znehodnocena nešetrnými stavebními zásahy.

bre, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme