Obavy z výbuchu ve Velkých Hamrech byly podle GIBS vážné. Tomu odpovídala i opatření

Evakuace obyvatelů domu ve Velkých Hamrech u Tanvaldu v Libereckém kraji byla nutná, tvrdí Generální inspekce bezpečnostních sborů. Desetipatrový panelový dům muselo včera dočasně opustit 30 lidí. Policisté z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zadrželi svého kolegu, který měl v bytě v pátém patře materiál k výrobě výbušnin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní páska. Zásah Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve Velkých Hamrech, kde měl jejich kolega v bytě materiál k výrobě výbušnin | Zdroj: ČTK

Akci si inspekce pojmenovala Dynamit. Policisté měli podezření, že jejich kolega doma ukrývá látky a zařízení, ze kterých lze sestrojit výbušný systém. Rozhodli se proto vše na místě ověřit. Kvůli obavám z možného ohrožení ostatních obyvatel dům evakuovali.

Obavy zřejmě umocnily i nedávné události ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde došlo k výbuchu a požáru domu. Při neštěstí v polovině února zemřelo šest lidí a dalších 11 se zranilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ shrnul redaktor Martin Karlík

„Ta situace nebo nálada, která ve společnosti teď panuje, tak i napomohla tomu, jakým způsobem se k tomu případu přistoupilo. Samozřejmě že generální inspekce pracuje prvotně s informacemi, a ty se musí nějakým způsobem vyhodnotit, ale tyto informace byly skutečně natolik vážné, že vedení generální inspekce rozhodlo o přijetí mimořádných bezpečnostních opatření,“ uvedla mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Policisté měli podezření, že by muž mohl výbušniny použít, a tak nechtěli nic podcenit. „V tuhle chvíli nikdo ani nepotvrdí, že zítra chtěl ten panelák vyhodit do povětří, ale vzhledem k tomu, co bylo zajištěno, tak mohlo sloužit k tomu, že by něco takového mohlo hrozit,“ uvedla mluvčí GIBS.

Poté, co se včera odpoledne mohli obyvatelé panelového domu ve Velkých Hamrech vrátit domů, policie v bytě svého zatčeného kolegy zajišťovala další důkazy.

Věci, které generální inspekce odvezla, teď podrobuje zkoumání a nechá si vypracovat znalecké posudky. Jednalo se o chemikálie a součástky, ze kterých by šlo vyrobit velmi účinné zbraně, a policisté odnesli i počítače.

Martin Karlík, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme