Občané Prahy 7 rozhodnou o nové radnici v referendu, které vyhlásil Nejvyšší správní soud

Občané Prahy 7 rozhodnou o nové radnici v místním referendu. Toto právo jim ve sporu s městskou částí přiznal Nejvyšší správní soud a lidové hlasování o kritériích pro výběr nového sídla radnice vyhlásil na 11. a 12. leden příštího roku. Soud tak vyhověl lidem, kteří se obávali předražení projektu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice Prahy 7

Radnice Prahy 7 | Foto: Praha.eu

Radnice Prahy 7 zatím sídlí nedaleko frekventovaného a dobře přístupného Strossmayerova náměstí. V budově u Vltavy jí ale už za dva roky skončí nájemní smlouva, a tak je potřeba sídlo městské části přestěhovat.

Radnice v čele s občanskodemokratickým starostou Markem Ječménkem proto přišla hned s několika variantami, které počítaly jak se stavbou nové budovy, tak s přestavbou starších objektů. Proti se ale postavili opoziční zastupitelé a řada občanů, kterým se záměry radnice zdály nevýhodné a předražené.

Přehrát

00:00 / 00:00

NSS vyhověl stížnosti obyvatel Prahy 7 a vyhlásil referendum o nové radnici

„Vadí nám extrémní finanční náročnost, jedna miliarda korun. Vadí nám absence veřejné soutěže podle zákona, vadí nám absence architektonické soutěže a vadí nám tragická dostupnost projektu Argentinské hvězdy, který je 600 metrů jak od nejbližší tramvajové zastávky, tak od výlezu z metra,“ zkritizoval už dříve variantu, kterou později městská část doplnila dalšími, Jan Čižinský z KDU ČSL, zakládající člen přípravného výboru referenda.

Tato iniciativa usilovala o lidové hlasování, zastupitelstvo Prahy 7 jí ale na základě posudku ministerstva vnitra nevyhovělo.

„Z těchto posudků vyplynulo to, že pokud by byly hlasovány otázky v místním referendu tak, jak byly formulovány, tak bychom se v případě vyhlášení takového místního referenda s největší pravděpodobností dostali do rozporu s právními předpisy,“ vysvětlil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Na 4000 petentů, kteří se pod výzvu k vyhlášení referenda podepsali spolu se zástupci sdružení Letná sobě a Praguewatch, opoziční Strany zelených, TOP 09 a také KDU-ČSL, neuspělo ani se žalobou k Městskému soudu v Praze.

Chodba současného městského úřadu Prahy 7 | Foto: Radim Beznoska

Nejvyšší správní soud ale dospěl k závěru, že všechny čtyři otázky navržené pro referendum jsou položeny jednoznačně a jejich znění zákonu neodporuje. Proto sám lednové referendum vyhlásil.

Obyvatelé Prahy 7 se tak vyjádří například k tomu, jestli mají celkové náklady překročit 500 milionů korun, nebo jestli se má přednostně stavět na pozemku ve vlastnictví městské části.

„Rozhodnutí vítáme. Podle výsledků referenda se bude muset velmi bedlivě zanalyzovat, co vlastně bude možné a nebude možné. Já si myslím, že je reálná částka pod půl miliardy. Náš primární zájem je samozřejmě koupit radnici co nejlevněji,“ vyjádřil se k rozhodnutí soudu starosta Prahy 7 Marek Ječmének s tím, že dokud nebude referendum vyhodnoceno, radnice ze hry vyřadí všechny projekty, které dosud zvažovala.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme