Občané Prahy 7 současně s volbou prezidenta rozhodují o nové radnici

Občané Prahy 7 mohou vedle volby hlavy státu současně hlasovat v referendu o stavbě nového sídla radnice. Městská část se musí přestěhovat do konce roku 2015, kdy jí končí nájemní smlouva v budově na Nábřeží kapitána Jaroše. Ve hře bylo hned několik projektů, lidé se ale obávají předražení stavby. Právě to by mělo místní referendum vyřešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstaviště Praha - Holešovice | Foto: Tomáš Adamec

K volebním urnám v Praze 7 jdou občané hned s několika obálkami. Vedle té s prezidentskými kandidáty dostávají ještě hlasovací lístky, na kterých se mohou vyjádřit ke čtyřem otázkám ohledně stavby nové radnice.

„Lidé budou rozhodovat, jestli si přejí omezit náklady na novou radnici částkou 500 milionů korun, jestli si přejí průhledné řízení podle zákona, jestli chtějí, aby hlavními kritérii byla ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost a jestli chtějí architektonickou soutěž," vypočítal zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Čižinský s tím, že pokud se jej zúčastní alespoň 35 % občanů, tedy 14 tisíc voličů z Prahy 7, zastupitelstvo bude vázáno referendum respektovat.

Na každou ze čtyř otázek mohou lidé odpovědět ano nebo ne, a to ve stejném čase a na stejném místě jako je to u volby nového prezidenta. Právě tak to určil Nejvyšší správní soud. Ještě před nedávnem ale hrozilo, že referendum nebude. Městská část totiž jeho platnost napadla.

„Tam jde především o termín toho vyhlášení. Tato záležitost ještě není tak úplně uzavřená, stále ještě platí to, že je podána ústavní stížnost u Ústavního soudu. Nicméně je v zákoně uvedeno, že místní referendum se má konat v jeden den, pouze je-li konáno současně s volbami, koná se ve stejném čase jako tyto volby a jsou v tom zákoně vyjmenovány volby, kterých se toto týká. Prezidentská volba mezi nimi není, celkem pochopitelně, v době formulace tohoto zákona nebyla. A tak zde byl opět ten rozpor, zda-li se to po ty dva dny současně s prezidentskými volbami konat může či nikoli," vysvětlil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Přesto podle něj budou zastupitelé v každém případě respektovat vůli občanů.

„Zastupitelstvo přijalo, formulovalo usnesení, ve kterém vyhlásilo, že se bude vůlí občanů řídit. I kdyby došlo k nějakému zpochybnění z právního hlediska platnosti, tak ta vůle občanů, tak jak občané odhlasují, tak zastupitelstvo bude konat."

Radnice navíc k prezidentským volbám připojila ještě další referendum, kde se občanů ve třech otázkách ptá, jestli zastupitelům dovolí zařídit pěší zónu, svedení části tranzitní dopravy pod povrch anebo novou polikliniku, která Praze 7 chybí.

Nedůvěřivě ale na slib respektovat za každou cenu hlas lidu hledí Čižinský:

„Pořád jsou ve hře varianty, které stojí více než 700 milionů korun. Třeba Argentinská hvězda je pořád ve hře. Na posledním zastupitelstvu to zastupitelé dokonce odmítli vyřadit jako jednu z možností. Takže neustále hrozí, že ta radnice bude extrémě drahá," dodává Jan Čižinský z přípravného výboru referenda.

mkp, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme