Občanské sdružení Život 90 se po půlroční pauze vrací na Kutnohorsko

Kutnohorská organizace občanského sdružení Život 90 se po půlroční pauze znovu vrací do regionu se všemi svými službami. Sdružení pocházející ze Zruče nad Sázavou se do problémů dostalo loni na podzim. Kvůli nedostatku peněz fungovalo v nouzovém režimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krizová linka je nejznámější službou sdružení Život 90

Krizová linka je nejznámější službou sdružení Život 90 | Foto: Jana Káninská

Krizová linka je asi nejznámější službou, kterou organizace občanského sdružení Život 90 ze Zruče nad Sázavou provozuje.

Klienti, kteří jsou 24 hodin denně s dispečinkem prostřednictvím hlasitého telefonu ve spojení, si tak jediným stisknutím tlačítka mohou kdykoli přivolat pomoc.

„Klient mačká tlačítko a do 30 až 50 vteřin se spojí s naším dispečinkem, kde právě sedí zdravotní sestry. Ty se spojí pomocí hlasového telefonu s klientem, ptá se dotyčného, co se stalo. Pokud může hovořit, řekne upadl jsem, je mi špatně, mám zřejmě zlomenou nohu, a podle toho naše dispečerka přesně postupuje,“ vysvětluje fungování linky ředitel sdružení Zdeněk Jelínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Občanské sdružení Život 90 se po půlroční pauze vrací na Kutnohorsko. Podrobnosti zjišťoval Michal Trnka

Krizovou linku využívá na Kutnohorsku a v dalších sousedních regionech několik desítek seniorů. Patří k nim i Miloslava Machotková z Čáslavi, která v loňském roce oslavila už sté narozeniny.

„Zatím jsem ji potřebovala jednou. To jsem upadla, ale během chviličky tady za mnou byli a pomohli mi vstát. Mám to na krku a v noci si to držím, kdybych někdy potřebovala. Jsem vděčná tomu zařízení,“ pochvaluje si paní Machotková.

Loni na podzim se ale kutnohorský Život 90 ocitl bez peněz. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž organizaci neposlalo ani korunu, a sdružení tak chyběl na provoz zhruba milion korun.

„Nejdříve jsme omezili službu, posléze ani to nestačilo, takže jsme byli nuceni ukončit celý provoz dispečinku,“ připomíná Zdeněk Jelínek.

Pomohlo 1,5 milionu od státu

Klienti Života 90 z Kutnohorska naštěstí o pomoc v nouzi nepřišli. V případě problémů se ale dovolali na pražský dispečink.

Do starých kolejí se všechno vrátilo teprve minulý týden. Díky změně dotačního systému získal letos místní Život 90 od státu skoro 1,5 milionu korun. Kancelář sdružení v kutnohorské Benešově ulici tak mohla své dveře všem svým klientům znovu otevřít dokořán.

„Stěhuje se sem dispečink a současně aktivizační centrum, kde naši klienti a členové mohou využívat dalších našich služeb, ať už zájezdové činnosti, školení seniorů na počítačích, přednáškové činnosti, zdarma měření krevního tlaku a podobně,“ uzavírá za sdružení Život 90 jeho ředitel.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme