Obce chtějí právo veta při výběru úložišť jaderného odpadu

K hlubinnému úložišti férově. To je motto výzvy, kterou připravili starostové 20 obcí a zástupci 14 občanských sdružení z lokalit, které byly vybrané pro hledání hlubinného úložiště jaderných odpadů. Obce požadují posílení své role při rozhodování o úložištích jaderného odpadu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: ČEZ

Lokality vytipované při hledání úložišť jaderného odpadu chtějí právo veta. Požadují přijetí zákona, který zaručí, že pokud obec nebude s průzkumem při výběru úložišť souhlasit, stát s ním nezačne.

„Což je ten princip dobrovolnosti, který funguje v Evropě i v zámoří. V Česku se mu zatím velmi brání. Měla by být jasně garantována i pravidla bezpečnosti. Dneska není nikde jasně stanoveno, podle čeho již za pět let bude stát rozhodovat, které z těch prozkoumaných lokalit půjdou do další etapy, nebo nepůjdou. Ale to už by měl,“ podotkl Edvard Sequens z českobudějovického sdružení CALLA.

Tlak dotčených obcí na zákon, který by jim zaručil princip dobrovolnosti, způsobila žádost o stanovení prvního průzkumného území v lokalitě Kraví hora. Tu podal státní podnik DIAMO bez souhlasu tamních starostů. Obce ale měli o svém právu veta předběžnou dohodu se Správou úložišť radioaktivního odpadu.

„Pak najednou přijde jiný subjekt, který říká, že to pro něj nic neznamená, všechno to dosud bylo špatně a pojedeme jenom podle platných zákonů, které sice umožňují obcím účast, dávat připomínky, a tím to končí,“ vysvětlil Sequens.

Obce si stěžují na dialog bez výsledků

Ani Michal Šimůnek ze sdružení Za Radouň krásnější není s průběhem dialogu se státem spokojený. Pracovní skupina, ve které jsou i zástupci obcí, prý nepracuje, jak má.

„Ten dialog běží, ale je to do jisté míry pseudodialog. Protože se diskutuje, uzavírají se nějaké závěry, pracovní skupina vypracuje návrh věcného záměru zákona, ale nikdo se ho už potom nesnaží nějakým způsobem prosadit, reflektovat, uvést ho v život,“ řekl Šimůnek.

Stát podle něj prý může říct, že s obcemi vede dialog, ale pak ho prý nijak nereflektuje.

„Teď to ukázalo MPO na Kraví Hoře, kde přes odpor, bez jakýchkoli změn v legislativě prostě stanovilo průzkumné území, což považujeme za opravdu podvod,“ dodal Šimůnek.

Obce se obávají postupu státu při výběru úložišť jaderného odpadu

Číst článek

Podle zástupce ředitele Správy úložišť radioaktivního odpadu Jiřího Slováka však stát úložiště bez souhlasu obcí stavět nebude.

„Náš cíl je zatím jednoznačně dospět ke konsenzu a dospět k pozitivním stanoviskům na některé z vybraných lokalit,“ poznamenal Slovák.

Zvažované lokality a zájmová území pro výstavbu budoucího hlubinného úložiště v České republice | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme