Obce na Libavsku by měly být od roku 2016 samostatné

Desítky let jsou obce na Libavsku součástí vojenského újezdu. Pro život místních tak platí pravidla, která jim diktuje armáda – nemohou vlastnit domy ani byty a o podnikání v místě bydliště si mohou nechat jen zdát. Teď mají naději, že to zákon změní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z vojenského prostoru Libavá

Pohled z vojenského prostoru Libavá | Foto: Hana Staňková

Od ledna 2016 by se měl Vojenský újezd Libavá zmenšit o čtvrtinu. Na „civilní život“ se obyvatelé Libavska připravují už dva roky.

Ve Slavkově žijí asi dvě stovky lidí. Chybí tam obchod a dojíždět musejí místní i za prací a do školy. Nic v obci jim navíc nepatří, bytovky jsou majetkem Vojenských lesů a statků.

V souvislosti se samostatností se právě o bydlení lidé bojí nejvíc. „Jestli by prodávali byty, nebo jestli bychom zůstali v nájmu vojenských lesů,“ naznačuje Eva Prošková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský újezd Libavá se má zmenšit o čtvrtinu, obce pak získají samostatnost

Slavkov se má spojit s Kozlovem, kde už dva roky funguje přípravný výbor. Chystá vše potřebné na osamostatnění.

Do oprav komunikací, kanalizace a vodovodů přislíbila armáda investovat kolem 160 milionů korun. Předseda výboru Erik Anger ukazuje první cestu, kterou už armáda nechala opravit. Další požadavky jsou teprve v pořadí.

„Mimo jiné čekáme na to, až se tady udělá relativně nová voda, je tahaná z vojenského prostoru, kde je upravována starou technologií. Tam jsou vysoké náklady. Jsou tam takové nedostatky jako třeba oprava chodníků, autobusových zastávek, vedlejších komunikací. Z bývalé školy a mateřské školy bude obecní úřad,“ přibližuje.

700 hektarů půdy

Oddálení termínu účinnosti zákona Erik Anger vítá. Bude prý více času dát vše do pořádku. Opačný názor má jeho kolega Pavel Brychlec.

„Pro nás je to špatná zpráva. Těšili jsme se a hlavně se nám oddaluje ten civilní život,“ vysvětluje. Jeho žena Kateřina připomíná, že výhod soužití s armádou není mnoho:

„Neplatíme poplatky za popelnici, neplatíme za domácí mazlíčky, a dokud ještě fungovala škola a školka, tak – pokud vím – byly dotované vojáky. Už jsem si zvykla, ale de facto tady chybí všechno.“

Obci Kozlov-Slavkov má připadnout celkem 700 hektarů půdy. Místní věří, že změna územního plánu přiláká nové obyvatele i turisty a podpoří podnikatelské aktivity.


Zvětšit mapu

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme