Obce na Náchodsku a Trutnovsku se bouří proti průzkumu těžby břidlicového plynu

Starostové měst a obcí na Náchodsku a Trutnovsku odmítají průzkum těžby břidlicového plynu. Ten má v plánu společnost Basgas Energia Czech s australsko-americkými vlastníky. Vloni firma požádala o průzkumné území o velikosti 777 čtverečních kilometrů na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná břidlice

Ropná břidlice | Foto: United States Federal Government

Ministerstvo životního prostředí i přes nesouhlas místních úředníků a některých samospráv koncem loňského roku toto území pro firmu vyznačilo. Starostům dotčených obcí se to ale nelíbí, a proto se dnes mají sejít se zástupci investora, ministerstva životního prostředí i krajské samosprávy.

Proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí podalo rozklad 18 obcí z 56 v tomto území. Mezi prvními, kdo spustili alarm, byl i starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs:

„Nás šokoval vůbec názor, že by byl někdo ochoten v oblasti poličské křídové pánve těžit břidlicový plyn, a to takto náročnou a nebezpečnou metodou, jako je chemické uvolňování z podloží někde hluboko, kde jsme na vodě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje východočeská zpraovajka Jiřina Mužíková

„Město Náchod má dvě hlavní priority, proč nesouhlasí – jsme napojeni na břidličnou poličskou pánev pitné vody, a pak máme ve svém katastru Bělovsi minerální vodu Idu,“ vysvětluje podobné stanovisko města Náchoda jeho starosta Jan Birke a dodává, že obavy z průzkumu i těžby panují zejména kvůli chemikáliím, které se při obou procesech používají.

„Řada stavebních řízení a všech možných aktivit, které se v naší oblasti dějí, tak jsou znemožněny, nebo jsou zpřísňovány podmínky, limity. Třeba v současné době u nás stále jezdíme na silnicích po ledu, protože solení u nás není povoleno,“ říká starosta Teplic nad Metují.

Oblast Teplicko-adršpašských skal se totiž nachází na zdroji pitné vody, a to dokonce kojenecké kvality. Právě narušení zdrojů vody se nejvíce bojí starostové, obyvatelé i občanské iniciativy.

„Ta ekologická stopa i frakčního průzkumu i těžby je naprosto drastická, kde je ohrožen krajinný ráz, tak i samozřejmě životní prostředí občanů. Protože tato těžba podle našich hydrogeologů, kteří se k tomu vyjadřují, tak je relativně zvládnuta v neobydlených oblastech," vysvětluje nebezpečnost pouhého průzkumu Jiří Malík ze sdružení občanských iniciativ Stop HF a pokračuje:

"Takže to není prostě možné aplikovat 300 metrů od baráků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

K možnosti těžby břidlicového plynu v regionu se v Ranním interview Radiožurnálu vyjadřoval starosta města Náchoda Jan Birke

Jde sice teprve o průzkum vymezeného území, ale starosta Náchoda Jan Birke se obává, že jakmile se jednou rozjede vlak, nebude možné ho zastavit.

„Samozřejmě, že když společnosti, které do toho vnáší své know-how a obrovské peníze, zjistí, že tady jsou ložiska břidličného plynu, tak už ji nikdo v tomto státě nezakáže těžbu,“ vysvětluje Birke a dodává, že ministerstvo životního prostředí město o tomto kroku dostatečně neinformovalo. Změnu stanoviska města například po finanční motivaci zároveň striktně vylučuje.

Rozhodnutí ministerstva životního prostředí zatím není pravomocné a na dnešním setkání by měly zaznít i odborné informace nezávislých expertů. Poprvé by se zástupci Náchodska a Trutnovska měli také setkat s investory, kteří se záměrem těžit v regionu břidlicový plyn přišli.

mta, Jiřina Šmídová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme