Obce na Semilsku trápí volně pobíhající hospodářská zvířata

Už dva roky trápí obyvatele Semilska stádo hospodářských zvířat, o které se majitelka nestará. Koně, krávy a ovce volně putují po katastru nejméně tří horských obcí - Škodějova, Rybnice a Helkovic. Spásají i soukromé zahrady, ničí ploty i ovocné stromy a je otázka, jestli zvířata vůbec přežijí další zimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koně, ilustrační foto

Koně, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Andreas Krappweis

Stádo čítalo letos na jaře 18 koní, 13 krav, 19 koz a 9 ovcí. Majitelka Tereza Vegrichtová vlastní 9 hektarů pozemku, o které se ale také nestará. Stádo trpělo už poslední dvě zimy.

„Zvířata spásla celou svoji pastvu, tak začala utíkat. V roce 2009 přišla brzo zima a zvířata okusovala jehličí, prostě žrala všechno možné,“ říká starosta Škodějova Libor Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

V semilských obcích natáčela redaktorka Eliška Pilařová

Místní pomáhali i s napájením a majitelka konečně po obě zimy stádo rozmístila po útulcích. Letos ale nereaguje vůbec, ani na výzvy ani na žádosti. Poštu nepřebírá a situace zvířat, které se na jaře opět objevila na katastru tří horských obcí se zhoršuje:

„Policie tu byla třeba třikrát denně, i já jsem měl třikrát za den stádo skotu u svého domu. A jak říkám, ty žerou, na co přijdou. My máme zmapované, kde ty zvířata jsou. Každý den nějakou hodinu tomu obětujeme. Kdo taková zvířata chová, tak s tím má soucit, když vidí jak vypadají, že je čeká zima, že to nemusí přežít – koně spí vestoje, jsou unavení. Příští týden tu může být sníh a až tam v tom zvířata budou ležet ve sněhu mrtvá nebo postižená, tak potom se bude něco dít. Ale to už bude pozdě,“ říká Libor Novák.

Majitelka pobírá státní dotace

Majitelka stáda pobírá státní dotace na údržbu pozemků. Do pastvy ale peníze nešly.

„Teď už jsme na katastru Rybnic, před námi už vidíte pastviny slečny Vegrichtové, kde by se údajně mělo pást stádo. Dál nemůžeme vstoupit, protože ona si zakládá na tom, že na cizí pozemek je vstup zakázán. Ona by na nás určitě zavolala policii, ale není tam voda a zásoba krmiva pro tohle množství,“ dodává Novák.

„Museli jsme konstatovat podle zákona na ochranu zvířat týrání - omezováním výživy, včetně napájení. Slečna Vegrichtová, ačkoliv jsme ji zkoušeli několikrát vyzvat, aby se kontroly zúčastnila, nezastihli jsme ji a podle správního řádu jsme povinni vyčkat ještě na její vyjádření k protokolu,“ říká Božena Kušnieriková ze semilské pobočky Krajské veterinární správy v Liberci.

Protokol se opět bez vyjádření a podpisu vrátil veterinářům. Majitelka zvířat zná a využívá každý předepsaný procedurální krok ve svůj prospěch.

Eliška Pilařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme