Obce na Třinecku žádají vyřešení neustálých kolapsů v dopravě

Obce na Frýdecko-Místecku se přou kvůli kamionům. Nevyhovující kapacita silničního tahu na Slovensko a současná dopravní omezení trápí obyvatele na Třinecku a Jablunkovsku. V minulých dnech se na silnici I/11 kvůli opravám tvořily mnohakilometrové kolony aut. Jedna z obcí proto požaduje odklon těžké dopravy na jiný hraniční přechod. Tím ale naráží na odpor v jiných částech kraje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní komplikace na Třinecku

Dopravní komplikace na Třinecku | Foto: Michal Schoffer | Zdroj: Český rozhlas

Zřejmě nejhorší je teď situace v Hrádku, kde se uprostřed obce staví najednou železniční koridor a přeložka silnice. Přes staveniště současně projíždí klikatou cestou tisíce kamionů.

„Pořád jsou zácpy. Ráno, odpoledne, pořád. Komplikuje mi to i podnikání. Než se tady dostaneme, musíme jezdit polními cestami, je to hrůza,“ popisuje místní podnikatel Lefteris Korexidis.

Když nedávno frézovali silničáři kus vozovky u Třince, doprava se téměř zastavila. Vedení sousední obce Bystřice došly nervy a žádá úřady o okamžité řešení. Tamní starosta je kvůli tomu připraven silnici zablokovat. Jeho kolega Robert Borski z Hrádku jej podporuje.

„Pokud by byla iniciativa nějakým způsobem tu kamionovou dopravu aspoň trochu omezit, tak bychom se k tomu velmi rádi chtěli připojit,“ říká Robert Borski.

Jediným řešením je odklon dopravy. Ten ale naráží na odpor například ve Frýdku-Místku. Podle náměstka primátorky Petra Cvika nepřichází v úvahu.

„Přineslo by to ještě další přetížení už tak svízelné dopravní situace ve Frýdku-Místku. Pokud by tahle výzva šla směrem na kraj, budeme se neustále odvolávat a budeme bránit občany města,“ upozorňuje náměstek.

Přesměrování kamionů je vyloučené i podle Iva Murase z krajského úřadu. Mimo jiné by narazilo na mezinárodní dohody.

„Nemůžeme si dovolit přesměrovat dopravu na jiný přechod. A zadruhé jedna ta domnělá objízdná trasa vede kolem přehrady v pásmu hygienické ochrany a ta druhá je přes Příbor, kde je to v současné době celé rozkopané z důvodu výstavby obchvatu a dalších oprav. Čili objízdná trasa neexistuje,“ poznamenal Muras.

Výzvou Bystřice se bude zabývat i ministerstvo dopravy. Jisté ale je jen to, že řidiče čekají na silnici už brzy další omezení.

Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme