Obce na Vysočině chtějí změnit smlouvu o geologickém průzkumu pro jaderné úložiště

Obce na Vysočině chtějí změnit navrhovanou smlouvu o geologickém průzkumu pro jaderné úložiště. Ve Stříteži se na tom dohodli starostové ze Žďárské lokality Kraví hora se zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů. Právě severovýchod Vysočiny by mohl být v budoucnu místem, kam stát uloží 4000 tun vyhořelého jaderného paliva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Foto: Wikimedia, public domain

Starostové se sešli se zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů na neformální schůzce, na které si chtěli objasnit, jaká je situace v dotčených obcích.

Správa úložišť zvažuje osm lokalit, pro které se rozhodla na základě geologických map.

Obce si vymínily, že chtějí nezávislého experta, který bude do výběru zasahovat. Tedy experta, kterého si samy vyberou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání starostů sledovala redaktorka Hana Mikulincová

Dále se do připomínek k návrhu smlouvy zanese, že do roku 2018 se vyberou dvě kandidátní lokality a do roku 2025 bude určena finální.

Obce žádají, aby byl výběr z více míst. Aby lokality splňovaly ekonomické i bezpečnostní předpoklady. Region by se měl rozvíjet a nikomu by nemělo hrozit žádné nebezpečí.

Jaderný odpad, který vyprodukovaly elektrárny Dukovany a Temelín musí být uložen půl kilometru pod zemí. Navíc na místě, kde není vlhké prostředí. Prostředí také nesmí nahrávat takzvaným difúzním procesům, což znamená málo vody a velmi suchá horninová lokalita.

Obce láká finanční kompenzace ve výši 2,5 milionů ročně. Zároveň ale velmi citlivě zvažují, aby jim rozhodnutí neodneslo víc, než jim může přinést.

Česká republika musí Evropské unii přednést koncepci za tři roky. Samotné uložení radioaktivního odpadu se uskuteční v roce 2050.

Michaela Vydrová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme