Obce na Vysočině se rozhodnou, jak naloží s pravomocí zakázat VLT terminály

Města mohou konečně zakázat videoloterijní terminály. Rychlý konec terminálů umožnilo včerejší rozhodnutí Ústavního soudu. Zastupitelé nyní budou muset promyslet, jestli automaty úplně vytlačí, nebo pouze omezí jejich fungování. Starostové na Vysočině v tom ale nejsou zajedno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna, videoterminál (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Starosta Bystřice pod Pernštejnem Karel Pačiska chce reagovat razantně.

„Mám to nachystané na úterní poradu, kdy paní tajemnice dostane úkol, aby prověřila právní stránku věci. Budeme postupovat zcela nekompromisně a okamžitě vypovíme smlouvy,“ říká Karel Pačiska

Naopak vedení Jihlavy se ale obává žalob a počká na reakci ostatních měst.

„Byla by zrušena vyhláška města. To znamená, že by to neumožňovalo osazení videoloterijních terminálů. Na druhou stranu provozovatelé mají a pořád budou mít pořád platné rozhodnutí ministerstva financí,“ obává se náměstek primátora Jihlavy Petr Pospíchal a dodává:

„Jsou to dvě věci, které půjdou proti sobě.“

Peníze z terminálů rozpočet obce nevytrhnou

Vyhláška krajského města v současnosti povoluje fungování videoloterijních terminálů do konce roku 2014. Podle Petra Pospíchala však peníze, které město z jejich provozu má, za to nestojí.

„Jsou to řádově sice miliony korun, ale částka se každoročně snižuje. A upřímně řečeno není to částka, která by vytrhla městský rozpočet,“ říká Petr Pospíchal a dodává, že společenské problémy, které s sebou automaty přinášejí, neodpovídají ani několikamilionovému příjmu do obecní pokladny.

Radní Havlíčkova Brodu Libor Honzárek prozradil, že se problémem budou zabývat už na dnešní poradě vedení města.

„V tuto chvíli jsme k tomu nezaujali žádný oficiální postoj. Dnes máme poradu vedení, ale předpokládám, že to je téma, o kterém se baví snad všechny samosprávy, a že my se už možná rovnou dneska dozvíme, kdy k tomu budeme zaujímat nějaké stanovisko,“uvedl Libor Honzárek.
Doposud fungování terminálů řídilo ministerstvo financí, které je povolovalo i přes vyhlášky měst.

Lucie Maxová, Marína Dvořáková, Kateřina Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme