Obce okolo Prahy se brání dalšímu růstu satelitů. Chybí školy, silnice i čističky

Skoro čtyřnásobně narostl v Chýni u Prahy za posledních deset let počet obyvatel. Obec je jednou z těch, kam se stěhují mladé rodiny z Prahy za klidnějším bydlením. Nekoordinovaný stavební boom v posledních letech změnil malá sídla v rozsáhlé satelity, kde chybějí chodníky, sítě i místa ve školkách a školách. Lidé se tam přesto stěhují dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němčice na Pardubicku | Foto: Honza Ptáček

Změť různě velkých a různě barevných domů, mezi nimi úzké uličky, kde se nedostane ani autobus. Tak vypadá pohled na část Chýně, která prošla za posledních deset let největším vývojem.

„Naše regulativy nedávaly nějaká velká omezení k rozvoji tohoto území,“ pojmenovala klíčový problém řady měst a obcí okolo Prahy nezávislá starostka Anna Chvojková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obce okolo Prahy se brání dalšímu růstu satelitů. O problémy, které to způsobuje, se zajímala Kateřina Havránková

Staré územní plány umožnily rozvoj, pozemky teď vlastní developeři a ti je chtějí co nejvíc zastavět.

Samosprávy se, mnohdy marně, snaží růstu bránit. Například v patnáctitisícových Říčanech by letos lidé měli v referendu rozhodovat, jestli si přejí navýšení kapacity čistírny odpadních vod.

„Dostali by hlasovací lístek a řekli ano, chceme, aby se naše město rozšířilo na 27 tisíc obyvatel, nebo by řekli ne, nedopusťte, abychom museli stavět další tři školy,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen z uskupení Klidné město.

Pokud radnice rozšíření čističky nedovolí, investoři nebudou moct připojit domy na kanalizaci, a stavby tak nepůjdou zkolaudovat.

Něco za něco. Samosprávy začaly tvrdě vyjednávat

To Hostivice už kapacitu čističky navýšila. Za to ale chce od investorů závazek, že postaví školku nebo přispějí na novou infrastrukturu. „Protože jsme dali za čistírnu 60 milionů, musí alespoň část těch peněz přijít zpátky do města,“ říká hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl (Středočeši2012.cz).

Hostivice, ale i třeba Říčany už musely přestat přijímat do základních škol děti z okolních obcí. Nemají tam totiž místo ani pro své děti. Podobně jsou na tom i Roztoky u Prahy, kde předloni přistavovali nový pavilon školy. Už teď je ale jasné, že to nebude stačit.

Roztoky řeší i další problém - silnice směrem k Praze 6 podél Vltavy bývá ve špičkách prakticky neprůjezdná. Nebyla totiž dimenzovaná na tak velký počet aut.

Řada samospráv se shoduje, že nevzhledných rostoucích satelitů už bylo dost, a začaly s developery tvrdě vyjednávat.

ČRo, Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme