Obce s církevními pozemky jsou v patové situaci. Nevědí, co mohou čekat

Obce s problematickými církevními pozemky jsou stále v nejistotě. Jednak podle nich trvá proces vydávání příliš dlouho a také se obávají, že na nich církve budou chtít vydělat. Vydávat se totiž budou i budoucí stavební parcely, kde se cena může i stonásobně zvednout. Příkladem je Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církevní restituce (ilustrační foto)

Církevní restituce (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Libice má 40 000 metrůčtverečníchpozemků k další výstavbě. Pokud by to bylo obyčejné pole, stál by metr řádově koruny, takto to mohou být až stokoruny. Proto se nezávislý starosta Václav Venhauer obává spekulací ze strany církví.

„Nemáme žádnou jistotu v ceně, protože obce investovaly do územních plánů, aby ty pozemky tam začlenily. Vůbec nevím, jak to bude probíhat dál, je to taková nejistota.“

Právě Václav Venhauer ještě před platností zákona žádal zákonodárce, aby právě tyto plochy z restitucí vypustili. Nakonec se tak nestalo. Navíc proces vydávání je administrativně značně složitý a obce takto dotčené čekat další měsíce příliš nechtějí.

Církve se za spekulanty rozhodně nepovažují, Českému rozhlasu to vysvětlil Karel Štícha z pražského arcibiskupství:

„To, že budou církve standardním partnerem obcí při hledání různých způsobů rozvoje obcí je podle mého názoru dokumentováno řadou případů již nyní a důvod se domnívat, proč by to na pozemcích v katastrech obcí, které budou církvím vráceny, mělo být jinak,“ dodává Karel Štícha.

K dnešnímu dni bylo pozemkovým úřadem uzavřeno asi 150 dohod o restitucích, dalších více než 26 tisíc na vyřízení teprve čeká, včetně pozemků v Libici nad Doubravou.

Pozemky, na které měli komunisti zálusk | Foto: Silvestra Chnapková

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme