Obce s rozšířenou působností dostávají od státu stále méně peněz na výkon státní správy

Primátoři ČSSD vyčíslují, kolik jejich města doplácejí na výkon státní správy. Poté Klub starostů a primátorů sociální demokracie podnikne další kroky k podání ústavní stížnosti a žaloby na stát. Obce s rozšířenou působností totiž dotují služby, které si u nich stát objednal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova radnice na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou | Foto: Creative Commons ShareAlike 2.5 Generic, Radek Bartoš

Doplácí je i město Rychnov nad Kněžnou. Podle starosty za ODS Jana Skořepy jsou ale výpočty doplatků zavádějící.

„Protože je otázka, jestli zahrnete teplo, světlo, vodu. Popravdě řečeno, jestliže mám úřad v jedné budově, tak i kdyby kanceláře byly prázdné, tak tam asi stejně budeme temperovat. Že jo?" říká Skořepa.

V menších obcích s rozšířenou působností - jako je například Kostelec nad Orlicí - nedoplácejí na výkon státní správy nic. V Náchodě pak zhruba 9 milionů ročně. Komplikovanost systému vadí starostovi Jaroměře Jiřímu Klepsovi.

„Protože my zajišťujeme takové množství činností, že je to úplně nenormální. A já si myslím, že to je dlouhodobě naprosto neudržitelný stav a že se prostě v tomhle něco musí stát," dodává starosta Jaroměře.

Na tom se shodují i další starostové obcí s rozšířenou působností.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme