Obce s rozšířenou působností dostávají od státu stále méně peněz na výkon státní správy

Primátoři ČSSD vyčíslují, kolik jejich města doplácejí na výkon státní správy. Poté Klub starostů a primátorů sociální demokracie podnikne další kroky k podání ústavní stížnosti a žaloby na stát. Obce s rozšířenou působností totiž dotují služby, které si u nich stát objednal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova radnice na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou

Budova radnice na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou | Foto: Creative Commons ShareAlike 2.5 Generic, Radek Bartoš

Doplácí je i město Rychnov nad Kněžnou. Podle starosty za ODS Jana Skořepy jsou ale výpočty doplatků zavádějící.

„Protože je otázka, jestli zahrnete teplo, světlo, vodu. Popravdě řečeno, jestliže mám úřad v jedné budově, tak i kdyby kanceláře byly prázdné, tak tam asi stejně budeme temperovat. Že jo?" říká Skořepa.

V menších obcích s rozšířenou působností - jako je například Kostelec nad Orlicí - nedoplácejí na výkon státní správy nic. V Náchodě pak zhruba 9 milionů ročně. Komplikovanost systému vadí starostovi Jaroměře Jiřímu Klepsovi.

„Protože my zajišťujeme takové množství činností, že je to úplně nenormální. A já si myslím, že to je dlouhodobě naprosto neudržitelný stav a že se prostě v tomhle něco musí stát," dodává starosta Jaroměře.

Na tom se shodují i další starostové obcí s rozšířenou působností.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme