Obce se potýkají s podobou zákona o veřejných zakázkách, chtějí jeho zjednodušení

Zákon o veřejných zakázkách byl jedním z hlavních témat krajského setkání Svazu města obcí v Hradci Králové. Kvůli legislativě, která znamená nesrovnatelně větší zatížení, mají především menší obce s veřejnými zakázkami velké potíže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradec Králové

Hradec Králové | Foto: Milan Baják | Zdroj: Český rozhlas

Setkání v Hradci Králové se zúčastnilo 65 zástupců obcí kraje. Kongresový sál hotelu Černigov tak zdaleka nebyl zaplněný. Jeden ze starostů v diskuzi naznačil, že za to může nezájem představitelů měst a obcí.

Podle něj svaz možná není až tak úspěšný v prosazování některých zájmů obcí. Například loni jezdívalo na setkání, kterých je během roku několik, do Hradce Králové například i o polovinu více starostů.

Obcím na zákonu o veřejných zakázkách vadí především to, že zatímco Evropa jde cestou liberalizace, tedy spíše rozvolňování legislativy, v České republice je trend přesně opačný. Vkládaly se do něj některé evropské směrnice a požadavky různých neziskových organizací a teď jsou pravidla tak sešněrovaná, že proces zadávání je výrazně těžší a složitější.

Proto obce, především ty menší, které si byly zvyklé zakázky administrovat samy, spíše od zadávání zakázek ustupují s tím, že budou čekat, až se norma změní. Ta se měnit bude, ale ne v blízkém horizontu.

Obce by chtěly dosáhnout toho, aby ze zákona zmizely některé podle svazu nesmyslné věci. Například zrušení zakázky, když zůstane jen jediný uchazeč, nebo zbytečné složitosti a omezené možnosti při stanovení správných hodnotících kritérií.

Obce tak potom hodnotí jen podle ceny a uchazeči nabízejí dumpingové ceny, za které pak zakázku nejsou schopny realizovat. Nekvalitně odvedená zakázka pak znamená daleko vyšší cenu. Spousta obcí, která není schopna si zaplatit nějakého administrátora a zakázku si vyřizuje sama, se pak dostává do neřešitelných problémů.

I podle dnešní ankety mezi zástupci obcí výrazně poklesl počet zadávání podlimitních zakázek, spíše se zadávají zakázky malého rozsahu. Čeho by chtěl Svaz měst a obcí dosáhnout, shrnuje Ludmila Němcová z právního oddělení svazu:

„Jednoduchých pravidel, prostě zjednodušení zákona tak, aby bylo naprosto pro každého starostu obce jednoduché zadat veřejnou zakázku. Samozřejmě rádi bychom, kdyby se vrátily zpátky limity pro zadávání veřejných zakázek, protože limit jeden milion korun na stavební práce, za to neopravíte ani fasádu obecního úřadu."

Podle tvrzení ministerstva pro místní rozvoj šance na změnu ani příliš není. Ale je pravda, že ministerstvo není jediným klíčovým hráčem v této problematice, i když je to tvůrce a gestor zákona.

Subjektů, kterým se to nelíbí, je víc a v některých případech budou na straně nespokojených obcí i uchazeči, tedy zhotovitelé zakázek, Hospodářská komora nebo třeba Sdružení podnikatelů ve stavebnictví.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme