Obce v okolí Brniště na Českolipsku trápí při deštích voda z polí. Pomoci by mohla obnova poldrů

Z vydatnějších a déletrvajících dešťů mají obyvatelé obcí v okolí Brnistě na Českolipsku strach. Při deštích se tam totiž některým lidem valí na zahrady a do domů voda z polí. Asi nejvíce to pocítili lidé v Pertolticích pod Ralskem v červnu tohoto roku a podobná situace se opakovala před několika týdny o několik kilometrů dál ve Velkém Grunově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bahno, bahno, bahno

Bahno, bahno, bahno | Foto: Hynek Bulíř

„Nám se to stalo teda jednou, ale bylo to velký. Je to nepříjemný. Ty odtoky byly ucpaný, asi 30 centimetrů bahna po silnici, ve stodole, v dílně, v kotelně, všude bahno. Ono to šlo svrchu, tou oranicí,“ popisuje situaci, kdy se voda valila z polí zhruba před dvěma týdny Radka Římalová.

Podle ní k tomu v obcích okolo Brniště dochází při déletrvajícím dešti skoro pravidelně. „Stává se to v Brništi, stává se to na této trase častěji. Je to podél těch polí,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Tomáš Mařas

O situaci ve Velkém Grunově a obcích v okolí Brniště ví i starosta Brniště Ivan Pastorek. „Tady ta část obce je pod svahem a nad těmi domy je orná půda. Tam se zemědělsky hospodaří a když přijde přívalový déšť, tak je potom problém,“ poznamenává.

Pole, ze kterých při deštích stéká voda, patří zemědělskému družstvu z Brniště. Podle jeho ředitele Otto Formana se družstvo snaží splachování půdy už nějakou dobu zabránit.

„Děláme opatření, děláme zatravňovací plochy mezi vesnicí, mezi poli. Snažíme se, kde je to možné, nasázet keře nebo stromy, abychom tu vodu zastavili,“ popisuje.

Případ z Velkého Grunova byl podle ředitele družstva extremní, protože během několika hodin spadlo tolik srážek, co spadne v oblasti za půl roku. Navíc k tomu prý přispělo i to, že zatravňovací pás, který měl vodu zadržet, nebyl hotový.

Družstvo se chce vrátit k starému osvědčenému způsobu, který zabraňoval tomu, aby voda z polí stékala lidem na zahrady a do domů.

„Dřív tu existovaly poldry, které zadržovaly tu přívalovou vodu a které bychom chtěli postupně obnovit. Když se obnoví, tak by to vyřešilo z velké části tento problém,“ říká Forman.

Zatím se za některými postiženými domy vyhloubily stružky, aby voda s blátem mohla z pole odtékat jinudy. Do příštího roku chce zemědělské družstvo vysázet rostliny, které by měly bránit stékání vody z polí.

Až seženou peníze, chtějí pak obnovit i kdysi funkční poldry, které tu bezpečně zadržovaly vodu z polí už v době před druhou světovou válkou.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme